Postoje dve vrste ljudi: oni koji ustaju na prvi alarm i oni koji ga odlažu par puta pre nego što ustanu.
Naučnici koji se bave navikama spavanja kažu da odlaganje alarma može štetno da utiče na organizam i poremeti san.
Dve nove studije koje su nedavno objavljene u časopisu Journal of Sleep Research, a koje se bave odlaganjem alarma, zaključile su da 69 odsto od ukupno 1.732 učesnika je reklo da ponekad odlažu ili postavljaju više alarma za jutro. Jutarnja pospanost i kraće ukupno vreme spavanja bili su najčešći simptomi među onima koji su odložili alarm.
U drugoj, manjoj studiji, koja je uključivala samo 32 osobe, navike dremanja nisu imale jasan uticaj na stvari poput raspoloženja, jutarnje pospanosti i ukupnog kvaliteta sna, prenosi GoodHouseKeeping.
„Znamo da dremanje može dovesti do inercije sna, termina koji se koristi za opisivanje umora, konfuzije i jutarnje pospanosti koju neki ljudi osećaju nakon buđenja iz dubokog sna“.
„Dakle, iako manja studijska grupa nije prijavila simptome inercije sna nakon jutarnjeg dremanja, mala veličina uzorka ne podržava primenu ovih rezultata na širu populaciju i izvlačenje konačnog zaključka o uticaju drijemanja sna“, objašnjava Raj Dasgupta, glavni medicinski savetnik za Sleepopolis.
Stručnjaci savetuju da, kada se sat menja noću, ne prihvatamo promenu, već da gledamo kada bismo inače ustali, da se sat nije promenio. Objavili su i neke druge savete koji su korisni za spavanje:
-Pridržavajte se doslednog rasporeda spavanja i buđenja (odlazak u krevet i buđenje u isto vreme sedam dana u nedelji),
-Izbegavajte izlaganje veštačkoj svetlosti najmanje jedan sat pre spavanja,
-Nemojte konzumirati kofein, velike obroke i alkohol pre spavanja, jer oni mogu ometati san na različite načine,
-Uključite se u opuštajuće, nestimulativne aktivnosti pre spavanja da biste svom mozgu rekli da je vreme da se opustite, prenosi index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.