Fikcija je književni žanr koji ne samo da je omiljen mnogima, već ima i brojne korisne posledice po one koji je čitaju.
Čitanje tokom odrastanja nas oblikuje na načine koje shvatamo tek kasnije, a fikcija nam pruža neke nove svetove i menja nas kao ljude.
Evo koje sve osobine razviju oni koji čitaju puno fikcije tokom odrastanja.
1. Empatija
Ne samo da se rađa mašta, nego ulazimo u glave likova kako bismo razumeli njihove motivacije, strahove i snove.
To je svet drugačiji od našeg i stalno uranjanje u njega omogućava nam razvoj empatije, tako da ljubitelji čitanja često bolje razumeju ljudska osećanja od onih koji to nisu.
Jedno istraživanje iz 2013. godine potvrdilo je da književna fikcija donosi bolje razumevanje metalnih stanja drugih osoba.
2. Kreativno razmišljanje
Oni koji su odrasli okruženi knjigama takođe imaju sposobnost kreativnog razmišljanja, jer gubljenje u fantastičnim svetovima podstiče kreativnost.
Treba zamisliti sve te ideje i scenarije i vizualizovati ih u glavi, a to kasnije može da bude korisno u rešavanju zamršenih problema u stvarnom svetu
3. Širi vokabular
Osim toga što nas odvede u drugi svet, fikcija nam donosi i neke nove reči, jer podrazumeva bogat i raznovrstan rečnik autora.
Bilo kakvo čitanje se preporučuje, a fikcija može da vam pomogne da imate bogatiji rečnik od vršnjaka tokom odrastanja i postane dobra osnova za dalje usavršavanje.
4. Bolja koncentracija
Nedostatak pažnje i nemir su veliki problemi kod dece, a čitanje fikcije je idealna vežba protiv toga, jer trenirate mozak da se dugo fokusira na jednu stvar.
Bez obzira na to da li su u pitanju učenje za ispit ili rad na nekom drugom projektu, fokusiranje pažnje na jednu stvar je lakše ako ste puno čitali.
5. Otvorenost
Kako nas fikcija transportuje na druga mesta, u druga vremena pa čak i u druge dimenzije, srećemo se sa stvorenjima različitog porekla i kulture.
To stvara otvorenost za nova iskustva, druge načine gledišta i predstavlja način za početak sagledavanja stvari iz više uglova.
6. Emotivna izdržljivost
Čitanje je emotivno putovanje, jer se sa likovima smejemo, plačemo i delimo sve njihove uspehe i padove.
Kroz sve to, na neki posredni način učimo kako da se nosimo sa osećanjima, gubitkom, ali i kako da proslavimo pobede, pre svega da je u redu da izrazimo osećanja.
Zbog toga se lakše možemo snaći u teškim situacijama u stvarnom svetu, jer možemo da se vratimo na ono što su proživeli likovi u knjigama i iskoristimo to za svoj emotivni odgovor.
7. Ljubav prema usamljenosti
Čitanje je aktivnost koja se uglavnom obavlja u samoći, jer ste tu samo vi, knjiga i vaše misli, što je jedna posebna vrsta utehe.
Nakon stotina i stotina sati u ovakvom stanju, verovatno umete da cenite to kada ste sami i nije vam dosadno, već koristite to vreme dragoceno u današnjem ubrzanom svetu.
8. Jake sposobnosti zapažanja
Čitanje fikcije često uključuje obraćanje pažnju na detalje, jer upijamo opise likova, lokacija, pa i događaje i kompleksne političke strukture.
Takva navika može da dovede do jakih sposobnosti zapažanja u stvarnom svetu, pa knjigoljupci često primete svojim očima detalje koji drugima promaknu.
9. Ljubav prema učenju
Jedna od važnih osobina onih koji čitaju je ljubav prema učenju, odnosno otvorenost za nove veštine i postavljanje pitanja u nepoznatim okruženjima.
To se ne odnosi samo na knjige, već na razne kompleksne koncepte i doživljaje u svetu, što mnogostruko obogaćuje život.
10. Ljubav prema avanturama
Kaže se da ljudi koji zariju nos u knjigu beže od stvarnosti, ali fikcija omogućava i veću ljubav prema avanturama, istraživanju nepoznatih prostora i hrabrost pred nepoznatim.
To ne mora nužno da bude usmereno samo na fizičko istraživanje i putovanje, već na prosti izlazak iz zone komfora i odlazak na neka unutrašnja, ličnija putovanja.
Fikcija i moć priča koje čitamo
Neverovatno je koliko književnost i čitanje mogu da utiču na naše živote i koliko nas sve ono što pročitamo tokom odrastanja oblikuje na svoj način.
Osim toga što su nam zabavne i predstavljaju beg iz stvarnog života, priče nam podstiču radoznalost i kreativnost i teraju nas da stalno saznajemo nešto novo.
One su alati koji nas uče kako nešto izmaštano može da bude dobra osnova za nošenje sa stvarnim svetom.
Izvor: HackSpirit
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.