Republika Filipini ostrvska je država u jugoistočnoj Aziji. Obuhvata arhipelag sa 7.107 ostrva koji čine tri celine: Luzon, Visaja i Mindanao.
Severno od Filipina preko Luzonskog moreuza nalazi se Tajvan; Vijetnam se nalazi sa zapadne strane Južnokineskog mora; prema jugozapadu Sulusko more odvaja Filipine od ostrva Borneo, a Celebesko more odvaja ga od drugih indonežanskih ostrva; prema istoku izlazi na Filipinsko more. Dužina obale je 36.289 kilometara, što Filipine svrstava na peto mesto na svetu. S obzirom da se nalazi u Vatrenom pojasu Pacifika i blizine ekvatora Filipini su izloženi zemljotresima i tajfunima, ali obiluju velikim prirodnim bogatstvima, što ih svrstava među zemlje sa najraznovrsnijom florom i faunom. Filipini su ime dobili po španskom kralju Filipu II. Ova država ima umereno tropsku klimu koju karakteriše velika vlažnost i vrućina. Prosečna godišnja temperatura je 26,6 stepeni Celzijusa.
Na aerodromu u glavnom gradu Filipina Manili, sa velikom ljubavlju i dobrodošlicom su me dočekali Branko, Lorelai i Aleksandar Popović, kome je duhovni otac naš Horepiskop Nikolaj i koji je dugo godina bio redovan gost kod nas u manastiru Crna Reka. Kod brata Aleksandra i njegove supruge Dragane, koja radi u Međunarodnom Crvenom krstu, dočekan smo sa gostoljubljem i tradicionalnim srpskim gostoprimstvom. Tu sam osveštao vodicu, ulje i dom u kome oni žive. Na neki način, ova molitva je bila istorijski vredan događaj jer je to bilo prvo molitvoslovlje (duhovna treba) u istoriji SPC koju je služio sveštenoslužitelj Srpske pravoslavne crkve na teritoriji Filipina. Tom prilikom smo posetili pravoslavni hram u Manili. Rastali smo se uz dogovor da se još vidimo dok budem na Filipinima, da se saborno molimo Bogu i zajedno proslavimo nastupajuće velike praznike. U Manili inače živi veća pravoslavna zajednica sastavljena od Srba sa teritorija bivše Jugoslavije, Rusa, Filipinaca, Grka….
Zatim smo krenuli u grad Daet koji se nalazi na obali Tihog okeana, naše krajnje odredište u kome živi porodica Milošević. Inače, ovde je sada „zimski period“ sa dnevnim temperaturama do 30 stepeni, a noću oko 25. U Daetu živi i mala pravoslavna zajednica Filipinaca i Rusa, a velika je njiva Gospodnja za potencijalno uspešnu duhovnu misiju i među lokalnim stanovništvom. Službeni jezik je engleski, a domaći-lokalni jezik je tagalo. Trudom i zalaganjem našeg eparhiota Branka, ako Bog da, osposobićemo i urediti prostoriju za redovno služenje svetih liturgija, vršenje ostalih svetih tajni, bogosluženja i molitvoslovlja, a u planu su i susreti, gostovanja i predstavljanja naše svete pravoslavne vere u lokalnim medijima (radio, tv, novine) i predavanja i časovi veronauke u lokalnim školama i poslovnim prostorijama (maloj sali) našeg domaćina.
Arhimandrit Pantelejmon (Jovanović) SPC – Eparhija Raško-prizrenska u egzilu
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.