Fudbal je od danas definitivno najvažnija sporedna stvar na svetu.
Fudbal je uvek pokretao velike emicije, ali tokom Evropskog prvenstva u fudbalu, koje počinje večeras, strasti su posebno jake.
Sport, osim što pruža zabavu, podstiče zajednicu i osećaj pripadnosti, što koristi i pojedincima i društvu. Uprkos prepoznatim pozitivnim efektima, postoje ograničeni dokazi o vezi između gledanja sporta i dobrobiti. Da bi se popunila ova praznina, tim istraživača sproveo je istraživanje koristeći više metoda i otkrio da gledanje sporta aktivira nagradne centre u mozgu, što dovodi do poboljšane dobrobiti. Popularni sportovi kao što je bejzbol značajno utiču na dobrobit. Njihovo istraživanje pruža uvid za javnozdravstvene politike i unapređenje individualne dobrobiti, piše sciencedaily.com.
Fudbal i osećaj opuštanja
Za mnoge ljude, sport je dugo služio kao izvor uživanja i opuštanja.
Gledanje sporta, posebno u velikim grupama, prevazilazi zabavu. Ono podstiče osećaj zajedništva i pripadnosti među gledaocima.
Ovaj osećaj povezanosti ne samo da čini da se pojedinci osećaju dobro, već koristi i društvu poboljšanjem zdravlja, povećanjem produktivnosti i smanjenjem kriminala. Iako su pozitivni efekti popularno prepoznati, postojeće studije o vezi između gledanja sporta i dobrobiti nude samo ograničene dokaze.
Revolucionarna studija
Prepoznajući ovu prazninu, tim istraživača predvođen vanrednim profesorom Šintarom Satom sa Fakulteta sportskih nauka na Univerzitetu Vaseda u Japanu, započeo je revolucionarnu studiju. Profesor Sato, zajedno sa docentom Keitom Kinoshitom sa Tehnološkog univerziteta Nanyang i dr Kentom Nakagavom sa Fakulteta humanističkih nauka na Univerzitetu Vaseda, koristio je višemetodski pristup, kombinujući analizu sekundarnih podataka, samoprocene i neuroimaging metode kako bi razumeo vezu između gledanja sporta i dobrobiti u opštoj populaciji.
„Značajan izazov u istraživanju dobrobiti je subjektivna priroda mernih procedura, što može dovesti do pristrasnih nalaza. Stoga su naše studije bile fokusirane na subjektivne i objektivne mere dobrobiti“, objašnjava profesor Sato. Njihovo istraživanje je objavljeno onlajn 22. marta 2024. u časopisu Sports Management Review.
U prvoj studiji, istraživači su analizirali javno dostupne podatke velikih razmera o uticaju gledanja sporta na 20.000 japanskih stanovnika. Rezultati ove studije potvrdili su stalni obrazac povećane prijavljene dobrobiti povezane sa redovnim gledanjem sporta. Međutim, ova studija je bila ograničena nemogućnošću da pruži dublji uvid u vezu između konzumacije sporta i dobrobiti.
Druga studija, onlajn anketa sa ciljem da istraži da li veza između gledanja sporta i dobrobiti varira u zavisnosti od vrste sporta koji se posmatra, obuhvatila je 208 učesnika. Eksperiment ih je izložio raznim sportskim video zapisima, procenjujući njihovu dobrobit pre i posle gledanja.
Nalazi su istakli da su široko prihvaćeni sportovi, poput bejzbola, imali značajniji uticaj na poboljšanje dobrobiti u poređenju sa manje popularnim sportovima, kao što je golf.
Kako gledanje sporta utiče na mozak
Međutim, najrevolucionarniji aspekt ovog istraživanja pojavio se u trećoj studiji. Ovde je tim koristio neuroimaging tehnike za proučavanje promena u aktivnosti mozga nakon gledanja sporta. Koristeći multimodalne MRI neuroimaging merenje, analizirana je aktivnost mozga četrnaest zdravih japanskih učesnika dok su gledali sportske klipove.
Rezultati ovog istraživanja su pokazali da gledanje sporta aktivira nagradne centre u mozgu, što ukazuje na osećanja sreće ili zadovoljstva. Pored toga, značajan nalaz se pojavio u analizi strukturnih slika. Otkriveno je da osobe koje su prijavile da češće gledaju sport imaju veću zapreminu sive materije u regijama povezanim sa nagradnim centrima, što sugeriše da redovno gledanje sporta može postepeno izazvati promene u moždanim strukturama.
„Subjektivne i objektivne mere dobrobiti su pozitivno uticale na angažovanje u gledanju sporta. Indukovanjem strukturnih promena u nagradnom sistemu mozga tokom vremena, ono podstiče dugoročne koristi za pojedince. Za one koji žele da poboljšaju svoju ukupnu dobrobit, redovno gledanje sporta, posebno popularnih kao što su bejzbol ili fudbal, može poslužiti kao efikasan lek“, zaključuje profesor Sato.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.