Možda konačno znamo šta uzrokuje glavobolje od crvenog vina.
Glabolja od crvenog vina mit ili istina?
Popularna vinska zajednica na Redditu obiluje pričama o „glavoboljama od crvenog vina“, piše Big Thing.
„Volim crveno vino i ne želim da ga se zauvek odreknem, ali nakon nekoliko čaša, sledećeg dana jedva mogu da funkcionišem jer imam snažnu glavobolju koja ne prolazi!“ jadao se jedan član.
„I dalje mogu da pijem belo vino, roze i porto bez problema. Ali bez obzira na to koje crveno pijem, javlja se gadna glavobolja“, opisao je drugi.
„Ljudi obično prevrnu očima kad im kažem ovo i kažu da sam jednostavno previše pio…“ napisao je treći.
Da li ima nečeg u ovim pritužbama?
Da li konzumiranje crvenog vina zaista izaziva glavobolje, nezavisno od mamurluka?
To nije mamurluk
Oni koji su pogođeni nisu u zabludi: Naučna istraživanja su pokazala da crveno vino zaista izaziva glavobolje više nego druge vrste alkohola, čak i belo vino.
Ove glavobolje mogu da se pojave samo pola sata nakon konzumiranja samo nekoliko čaša. Ovo čudno stanje je prvobitno dobilo na kredibilitetu u studiji objavljenoj u časopisu The Lancet još 1988. godine. Naučnici su podvrgli ispitanike pijenju ili crvenog vina ili votke (maskirano da izgleda isto) – u istim količinama i sa istom koncentracijom alkohola – i otkrili su da crveno vino češće izaziva migrene.
Trideset pet godina kasnije, „glavobolja od crvenog vina“ još nije zadovoljavajuće objašnjena.
Istraživači su analizirali različite jedinjenja koja su jedinstveno prisutna u crvenom vinu, poput sulfita i histamina, kako bi videli da li su oni uzrok ovog problema.
Međutim, kontrolisana istraživanja i indirektni dokazi su ih oslobodili optužbi.
Krivični kvercetin
Sada su dva hemičara sa Univerziteta Kalifornija-Davis i neurolog, specijalizovan za glavobolje, sa Univerziteta Kalifornija-San Francisco predložili novog krivca, i pružili su neke snažne početne dokaze kako bi podržali svoju optužbu.
Taj krivac je kvercetin. Prisutan u raznim voću i povrću, kao i u crvenom vinu, flavonoidno jedinjenje se smatra korisnim, sa antiinflamatornim svojstvima.
Ali, kao što autori Apramita Devi, Moris Levin i Endju Voterhaus pokazuju u svom radu objavljenom u časopisu Scientific Reports, kvercetin konzumiran u prisustvu alkohola može izazvati problem.
Da bi razložili alkohol, telo ga prvo metabolizuje u acetaldehid, zatim u acetat, i na kraju u vodu i ugljen-dioksid. U krvotoku, kvercetin se transformiše u kvercetin glukuronid.
Trio je pokazao da ovaj derivat inhibira ključni enzim nazvan ALDH2, koji pretvara acetaldehid u acetat. Ovo uzrokuje nakupljanje acetaldehida u telu, što može da izazve neželjene efekte kao što su mučnina, crvenilo lica i glavobolja.
Objašnjenje glavobolje od crvenog vina?
Istraživači su dalje procenili da jedno piće crvenog vina može da uspori metabolizam acetaldehida za 37%. Osobe čija tela nisu efikasna u metabolizaciji alkohola, koje su posebno osetljive na efekte acetaldehida, ili koje već imaju sklonost ka migrenama ili glavoboljama, verovatno će patiti od glavobolje od crvenog vina.
„Čini se da smo konačno na pravom putu ka objašnjenju ove milenijumske misterije“, rekao je Levin u saopštenju. „Sledeći korak je testiranje na ljudima koji imaju ove glavobolje.“
Levin i njegove kolege već imaju planirano kliničko ispitivanje na ljudima.
Naredni eksperiment će obuhvatiti ispitanike koji će piti crvena vina sa različitim nivoima kvercetina kako bi videli da li konzumiranje većih količina ovog jedinjenja povećava učestalost glavobolje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.