Glavobolja je jedna od najčešćih tegoba koja se javlja među populacijom zapadne hemisfere i javlja kod svake desete osobe. Procenjuje se da čak 70 do 95 odsto osoba u nekom trenutku svog života ima glavobolju. Od tenzione glavobolje, najčešćeg i najblažeg oblika glavobolje, pati 70 odsto ljudi, dok se u razvijenim zemljama ta brojka penje na čak dve trećine muškaraca i 80 odsto žena.
Migrena pogađa oko 17 odsto žena u svetu i oko osam do devet odsto muškaraca i dece. Napad migrene u proseku traje od četiri do 72 sata, a često je praćen pulsirajućom glavoboljom, mučninom, povraćanjem, povećanom osetljivošću na svetlost, mirise i zvuke.
– Glavobolje nisu samo migrene. U svetu postoji oko 300 vrsta glavobolja, a od njih najviše pate žene. Nije strašno ako pacijent ima jedan do dva napada migrene godišnje, ali u našem Centru imamo i pacijente sa sa hroničnom formom migrene, pri čemu napadi traju više od 15 dana mesečno. Ljudi koji imaju „migrenozni status“ mesecima, ne mogu da funkcionišu i rade, postaju gotovo socijalno nefunkcionalni – kaže dr Srđan Sretenović, načelnik Migrena centra KBC „Zvezdara“.
Kada je reč o intenzitetu bola, na skali od nula do 10, pacijenti sa primarnom migrenom označavaju svoje tegobe ocenom od osam do 10. Sa bolom jačine 10, čovek je nesposoban za socijalni život, porodicu, posao, okolinu.
Terapija deluje u dva smera – prekida akutni napad glavobolje ili preventivno (smanjujući broj napada).
– Proteklih 15 do 20 godina lečenje glavobolje bilo je primarno medikamentozno. Novijeg datuma je metoda „perkutana elektroneurostimulacija“. Reč je o primeni malog aparata koji liči na rajf, koji se postavlja na čelo, a između aparata i čela stavljaju se samolepljive elektrode. Uređaj ne deluje na moždane strukture, već na trigeminalni nerv koji je odgovoran za najveći broj glavobolja, a smešten veoma blizu ispod kože. Delovanjem na taj nerv, nakon duže stimulacije moguće je da se „modulira“ osećaj bola – objašnjava Sretenović.
Uređaj smanjuje zavisnost od lekova. Jer, podseća naš sagovornik, ko ima više glavobolja, koristi više lekova, a onda oni gube na efikasnosti i glavobolje su češće. Novim uređajem prekida se taj začarani krug. U ad hok studiji u Centru za migrene tom procedurom, koja nema pratećih loših efekata, do sada je tretirano oko 140 pacijenata, a u najvećem broju slučajeva zabeleženo je poboljšanje. Uređaj je bezbedan i mogu da koriste i deca starija od osam godina, trudnice, kao i osobe koje imaju ugrađen pejsmejker. Jedna od retkih kontraindikacija je bolest „raš“. Nedostatak uređaja je, za naše prilike, visoka cena od 33.000 dinara.
Prema rečima dr Sretenovića, svi pacijenti koji boluju od glavobolje treba da se jave lekaru opšte medicine, koji treba da budu edukovani da prepoznaju kakva glavobolja je u pitanju. Ukoliko je potrebno, pacijent se upućuje u specijalizovanu ustanovu gde treba da se ustanovi da li ima i koju formu glavobolje. Na primer, mora da se isključi postojanje tumora. Preporučuje se pregled neurologa, osnovne biohemijske analize, oftalmologija, EEG, dopler krvnih sudova vrata i mozga. U nekim slučajevima potrebno je uraditi i transkranijalni dopler venskih sudova.
Kako i koliko
Migrenu karakteriše pulsirajući bol koji se, međutim, opisuje i kod glavobolje febrilnog stanja, hemangiomatoznih tumora i arterijske hipertenzije. Kod glavobolje tenzionog tipa osoba oseća stezanje ili pritisak. Ona je kontinuirana, prati stanje nervoze, rokova koje čovek nije u stanju da isprati. Klaster glavobolja se odlikuje probodnim bolom koji se opisuje kao „žarač u oku“.
Migrenska glavobolja najčešće traje od jednog do tri dana. Glavobolja tenzionog tipa duže, glavobolje trigemino-autonomnih glavobolja (TAG) traju kraće od tri sata, a neuralgija manje od minuta.
Okidači
Pouzdan uzročnik migrena nije poznat, a među faktorima koji mogu da dovedu do pojave migrena pominju se genetska sklonost, neurološki poremećaji i slično. Trigeri, potencijalni okidači za bol, jesu alkohol, masna hrana, koštunjavo voće, kafa u većim količinama, čokolada sa lešnicima, dugotrajan san, preskakanje obroka, stres, menstrualni ciklus kod žena, dijeta, neki mlečni i suhomesnati proizvodi, umor, kao i promena klimatskih faktora.
Tipovi
Prema Međunarodnoj klasifikaciji glavobolja (MKG), glavobolje se razvrstavaju u 14 različitih klasa, tako da prve četiri klase obuhvataju primarne, sledećih osam sekundarne glavobolje, u klasi 13 su kranijalne neuralgije, primarni i centralni uzroci bola lica, a u klasi 14 neklasifikovane i nedovoljno specifične glavobolje. Svaki tip glavobolje se posebno klasifikuje tako da jedan bolesnik može u isto vreme da ima nekoliko različitih dijagnoza glavobolja. Primarne glavobolje najčešće počinju u detinjstvu, adolescenciji ili drugoj i trećoj dekadi života. Glavobolja koja se prvi put javlja posle 50. godine života češće je izazvana organskom etiologijom, kao što je cerebrovaskularna bolest ili tumor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.