gojaznostFoto: Studio Romantic / Shutterstock.com

Najčešći savet za mršavljenje je više kretanja i manje unešenih nego potrošenih kalorija. No, šta raditi kada naš organizam radi protiv nas?

Prekomerna telesna težina jedan je od vodećih zdravstvenih problema modernog doba. Gojaznost je rezultat prekomerne akumulacije masnog tkiva, a najčešći uzrok je sedintarni način života i unos previše kalorija.

No, uzroci gojenja mogu biti i razni poremećaji i bolesti. Jedan od najčešći je poremećaj hormonalne ravnoteže, piše Ordinacija.

Poremećaji žlezda s unutrašnjim izlučivanjem (endokrine žlezde) mogu dovesti do prekomernog nakupljanja masnog tkiva. Najčešće problem stvara štitna žlezda i to slabijim radom koji se naziva hipotireoza. Problem u radu štitne žlezde uglavnom se otkrije nakon meseci nekontrolisanog rasta telesne težine.

Različite bolesti s prekomernim izlučivanjem kortizola, poput Kušingovog sindroma, imaju gojenje kao jedan od vodećih simptoma.

Takođe, poremećaji metabolizma ugljenih hidrata mogu dovesti do gojaznosti ili u najmanju ruku otežanog održavanja telesne težine. Insulinska rezistencija, koja se dugoročno povezuje sa šećernom bolesti, daje svoj doprinos debljanju zbog anaboličkog efekta hormona insulina, čiji je glavni zadatak regulacija metabolizma glukoze.

I problemi u funkcioniranju polnih žlezda, češće kod žena, mogu za posledicu imati akumulaciju kilograma. Sindrom policističnih jajnika (PCOS) u kombinaciji s insulinskom rezistencijom plodno je tlo za rast telesne težine.

Šta učiniti?

Ukoliko je vaš unos kalorija umeren, redovno se krećete, a ipak se gojite, posetite endokrinologa. Pravovremena dijagnozai lečenje najčešćih endokrinoloških bolesti najčešće će dovesti telesnu težinu pod kontrolu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari