Grčka: Poslednja bitka kralja Leonide

Dopisnica

Ostavite komentar


  1. Njima se ne zamera što slave „poraz“, kao što zameraju nama Kosovski boj. Koliko tek Grci pate od „viška istorije“!

    1. Ima poraza i poraza. Nakon grčkog je usledila veličanstvena pobeda nad Persijom, nakon srpskog viševekovno ropstvo. Poistovećivati te dve stvari je najobičnija budalaština.

      1. Ovde se poistovećuje žrtva. Nije Leonoda znao kako će se dalje razvijati stvari nakon njegove pogibje, samo treba malo uključiti mozak pa to razumeti!

        1. Žrtva danas radi boljeg sutra je žrtva koju vrediti slaviti i pominjati.

          Žrtva žrtve radi, iz koje ništa dobro proizašlo nije je besmislena.

    2. Imali smo mi priliku za nase Termopile od 1991 na ovamo. Imamo je i danas. Eno tog istog Kosova. Sta je problem? Otidite bar vas tristo, doruckujte dobro, a Kurir i Informer ce da vas slave. Inace ne slavi se „poraz“ u Termopilima vec svestan odlazak u smrt za vrednosti u koje veruju (mada je vecina u to vreme otisla na olimpijske igre – danas bi otislo vas tristo na Kosovo a mi ostali na utakmicu).

    3. Termopili su poraz ali sa taktičkom svrhom, omogućio je povlačenje i pregrupisavanje glavnine grčkih snaga i mornarice. Bio je to uvod u veliku pomorsku pobedu u tesnacu kod Salamine, nekoliko nedelja kasnije. I omogućio da se sačuvaju kopnene snage Helenskog saveza, za veliku kopnenu pobedu kod Plateje, narednog leta. Izgubili su Termopilsku bitku ali su izvojevali sve posle nje i tako dobili i rat.

  2. U službi kralja Dušana (još nije bio car) po ugledu na Leonidijeve Spartance bilo je 300. profesionalihi vojnika Germana, u to vreme najsilnijih u Evropi, koji su mu omogućili da oduzme vlast od oca, i produžili da ga štite malo duže od kada je krunisan za Cara.

  3. Kada se žrtvovanje liši istorijskog konteksta i posledica koje su nakon njega nastupile, tada se sva žrtvovanja mogu poistovetiti. Tada žrtve i njihovo poistovećenje određuju isključivo naši motivi. U svakom slučaju, to činiti je glupost ogromnih razmera.

    1. Ne vredi njemu da pričaš to je zadrto. Poredi početag grčkog Zlatnog doba koje je trajalo 400 godina nakon pobedna Kserkseom sa robovanjem od 430 godina. Jedino je broj 4 zajednički. Ali zato takvi huškači beže prvi kad je gusto.

Ostavite komentar


Život

Naslovna strana

Naslovna strana za 23. i 24. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Zoran Kesić, TV voditelj

Danas čitam zbog toga što imam šta da pročitam i zato što mi ne vređa inteligenciju.