Godinama unazad Grčka je omiljena destinacija srpskim turistima, više od dve trećine ih se 2016. odlučilo da letuju upravo u ovoj zemlji.
Prema nekim procenama prošle godine u Grčkoj je letovalo 900.000 turista iz Srbije. Osim pomenutih pet destinacija, Elada ima da ponudi još mnogo toga. Dotakli smo se Sitonije, ali Halkidiki ima još dva „prsta“ – skriveni Atos i opštepoznatu Kasandru sa „srpskim“ destinacijama Haniotijem i Pefkohorijem. Izbor ostrva je šarenolik, od pristupačnog Tasosa, uvek zanimljivog Krfa, do onih „skupljih“ Zakintosa, Rodosa, Mikonosa, Iosa ili Krita.Grčka je ove godine na Sajmu turizma u Beogradu zemlja partner.
Ostrvo Evija: Edipsos – banja koju je voleo Onazis
Ovog leta biće tačno četvrt veka otkako sam se silno zaljubila u Grčku. Nadam se da ću jubilej obeležiti u stilu Grka Zorbe – u nekoj taverni s pogledom na Egejsko more, uz čašu domaćeg vina (po mogućstvu belog) i porciju lignji na žaru, dok se u pozadini čuju zvuci neizbežnog sirtakija. Ipak, za razliku od prošle godine, moj izbor, zasigurno, neće biti najpoznatija grčka banja Edipsos, smeštena na ostrvu Evija. Slavne „face“ poput Vinstona Čerčila, Ave Gardner i Merilin Monro rado su pohodile Edipsos kako bi okrepile dušu i telo, što nimalo ne čudi imajući u vidu podatak da se obilje lekovitih gejzira direktno uliva u more. Poseban „šmek“ imaju i restorani i poslastičarnice u „vintidž“ stilu, kamene uličice i lampioni raspoređeni duž šetališta, kao i sedenje u maloj luci u večernje sate i posmatranje feribota koji pristižu na otprilike 45 minuta.
Ali, ono što kvari dobar utisak o Edipsosu jesu suviše uzane plaže, na kojima se kupači tiskaju poput sardina u konzervi i brojni morski ježevi. Ako niste takve sreće kao što je bio čuveni brodovlasnik i bonvivan Aristotel Onazis pa u Edipsosu imate vilu (sada poprilično nagrizenu „zubom vremena“) i sopstvene termalne izvore, naoružajte se strpljenjem jer je kod kamenih korita sa toplom vodom uvek gužva. Takođe, do najbliže „pristojne“ plaže, koja se nalazi u mestašcetu Agios Nikolaos moraćete da pešačite oko pet kilometara po gotovo „tropskoj vrelini“ (sunce u Edipsosu rano izlazi, a zalazi oko 20 sati), ili da svakodnevno izdvajate oko 20 evra za taksi u oba smera. Na kraju, možete koristiti i spa programe brojnih hotela. Što se mene tiče, u Edipsos ću se, u najboljem slučaju, vratiti u penzionerskim danima, a u međuvremenu nastavljam da pohodim ostale delove divne Elade!
Marija Stojanović
Ostrvo Samos: Tamo gde se prepliću mitologija i realnost
Moram priznati da nikada nisam bila zaljubljena u matematiku, pa samim tim ni u Pitagorinu teoremu. Ali u grčko ostrvo Samos, na kojem je rođen čuveni matematičar Pitagora, zaljubila sam se čim sam kročila na mali aerodrom koji je u letnjoj sezoni prebukiran čarter letovima. Bila je to ljubav na prvi pogled. U tom, još jednom u nizu, biseru Egejskog mora, smeštenom u blizini obale Male Azije (najbliži turski grad je Kušadasi), mitologija i realnost prepliću se na svakom koraku. Čini se da svaki kutak ostrva skriva po koju priču iz antičkog perioda od kojih je turistima najzanimljivija ona o boginji Heri, takođe rođenoj na Samosu. Osim glavnog grada Vati, čije taverne i kafići mame u noćni provod, neizostavno treba posetiti i gradić Pitagrio, gde na plaži Potokaki još leže arheološki ostaci Pitagorine škole. Hedonistima koji prednost daju dobrom zalogaju verovatno je zanimljivija informacija da se u nekoj od malih taverni sa karakterističnim kariranim stolnjacima može pojesti najukusniji giros. I to samo za dva evra.
Obilazak ostrva podrazumeva posetu ribarskog seoceta Kokari, kao i degustaciju vina u nekoj od porodičnih vinarija kojih na Samosu, inače poznatom ne samo po kristalno čistom moru i šljunkovitim plažama već i po vinogorju, ima u velikom broju. LJubazni domaćini će ponuditi više vrsta vina, ipak ja ću prednost dati „muskatu“. Ali ono što više od prirodnih lepota impresionira putnika namernika koji se prvi put obreo na tom ostrvu jeste srdačnost ostrvljana. Sviknuti na turiste, pristigle uglavnom iz skandinavskih zemalja i Italije, na trenutak će ih zbuniti saznanje da među gostima ima i onih iz Srbije. Ipak, posle početnog iznenađenja, sledi oduševljenje poput onog kad se sretnu stari prijatelji. Razlog više da se ponovo vratite. Yasu Samos! Ja ću se sigurno vratiti.
M. Stevanović
Ostrvo Tasos: Raj za mlade parove sa decom
Ako ste „prerasli“ Zakintos, ne možete da priuštite Mikonos i Santorini, ne inspirišu vas antičke ruševine Rodosa, sva je prilika da vas idealan odmor čeka na južnoj strani ostrva Tasos, u Potosu. Ovo mirno, bivše ribarsko selo najviše privlači mlade parove sa decom, koji tokom odmora žele da se zaista i odmore.
Potos se sastoji od svega nekoliko paralelnih ulica koje su popunjene prodavnicama, pekarama i restoranima. Celo selo se spušta ka peščanoj plaži načičkanoj ležaljkama i suncobranima. Veliki hotelski lanci nisu još „otkrili“ vrednosti Potosa, tako da se turistima uglavnom nudi privatan smeštaj. Onima koji se ipak užele „noćnog života“, na raspolaganju stoji pregršt kafića uz samu plažu, sa cenama koje se ne razliku mnogo od ostatka Grčke. Noći su mirne i tihe, sa izuzetkom motorista koji koriste prazne ulice.
Ukoliko odlučite da dođete sa decom, možda bi trebalo izbeći put autobusom, pošto od Beograda do Potosa vožnja traje oko 18 sati, u zavisnosti od gužvi na granicama. Automobil, ukoliko vam je to na raspolaganju, jeste mnogo bolje rešenje za put na Tasos. Pritom, kolima ćete lakše obići ovo zeleno ostrvo, mada postoji i autobus koji kruži Tasosom.
V. Jeremić
Halkidiki: Baza za obilazak Sitonije
Na zapadnoj obali poluostrva Sitonija, kod naših turista popularnom „drugom prstu“, nalazi se simpatičan gradić Nikiti. Plaža u samom Nikitiju nije posebno primamljiva. Ovo mesto ima peščanu plažu sa velikim plićakom i čistom vodom zbog koje je dobijala i plave zastave, što bi bilo idealno za porodice sa malom decom da na dosta mesta nema kamenja i ježeva. S druge strane Sitonija je poznata po fantastičnim plažama i nedaleko od Nikitija ka jugu nalazi se veliki broj peščanih plaža kao sa razglednica. Kastri, Kalogria, Elia, Lagomandra, neke plaže su sa prirodnim hladom, neke sa bogatim sportskim i zabavnim sadržajem i sve se nalaze na desetak-dvadeset minuta automobilom od Nikitija zbog čega mnogi uzimaju ovo mesto kao bazu za obilazak Sitonije.
U odnosu na Kasandru, tj. „prvi prst“ koje je mnogo popularnije letovalište kod srpskih turista, Sitonija je nešto skuplja gledajući cene u prodavnicama, kafićima, restoranima.
M. Obradović
Lefkada: Tirkiz za sva čula
Neverovatno plavetnilo, dugačke široke plaže, toplo penušavo more, šum talasa, bujno zelenilo, čist vazduh protkan mirisom četinara… Ukratko, Lefkada, jedno od grčkih ostrva u Jonskom moru, poznato po belini stenja (lefko na grčkom znači belo), koje s kopnom povezuje pokretni most, što znači da nema troškova trajekta. Na zapadnoj obali, usečene između stena i odvojene strmim liticama nižu se najlepše plaže – od peščanih, preko šljunkovitih, do onih sa stenama i na kopnu i u moru, što im daje poseban šmek. Priroda gotovo netaknuta, tačnije taknuta tek toliko da potpuna divljina ne kvari udobnost – po jedan kafić sa osveženjem i hranom na nekoliko kilometara dugačkoj plaži. Ima i onih u čijoj su neposrednoj blizini kafići i restorani, a do njih se stiže dugačkim strmim stepenicama ili vijugavim putićem kroz šumu preko brda, eventualno brodićem. Za njih je potrebno naoružati se ledenom vodom, ali parče raja koje dobijate nema cenu – beskrajno plavetnilo u svim tonovima, od najnežnijih do blještavog tirkiza od kojeg čak oči bole. Neki bi rekli malo li je, a neki, opet, premalo je.
Za one koji očekuju ligeštule, tuševe, uslugu i kafiće i restorane na samoj plaži, Lefkada nije neki izbor. Tu vrstu odmora, koliko je poznato, nudi samo jedna – Katizma. Osim organizovanih igara na pesku, tu su i kafići sa sopstvenim bazenčićima s pogledom na more, pa ko šta voli neka izvoli. Osim toga, zbog nepristupačnosti, za parove s malom decom spuštanje do najlepših plaža može da bude pravi izazov, koji, kako smo se uverili, ne mora da bude nesavladiv. Raštrkanost plaža bi, takođe, mogao da bude problem za one koji nemaju sopstveni prevoz, ali tu su busevi, taksiji i rent-a-car.
Kada je o ‘povratku u civilizaciju’ reč, Lefkada nije za one koji odmor zamišljaju u živom urbanom centru, načičkanom ljudima. Osim glavnog grada Lefkasa s rivom i velikom pešačkom zonom punom fancy butika, restorana i klubova, svi ostali ‘urbani centri’ su mestašca na obali sa štosnim, pretežno morskim restorančićima i kafićima, čije su obale prepune jahti, sa kojih se uglavnom čuje izvorni engleski, pomalo nemački, i možda, reklo bi se, neki skandinavski.
M. Kojčić
Puzzle group: Grčka ostrva omiljena među mladima
Mladi najčešće biraju destinacije sa dobrim provodom, kvalitetnim sadržajima i lepim plažama. Ove godine će grčka ostrva ponovo biti u samom vrhu kad su mladi u pitanju i to Zakintos, Kefalonija, Krf i Lefkada, kaže Dragomir Ćoso, vlasnik turističke organizacije „Puzzle group“, čija je osnovna delatnost omladinski turizam.
Ćoso ističe da je njegov motiv za osnivanje ove agencije bio upravo priređivanje kvalitetnih putovanja nezaboravnih za omladinu, a tim koji stoji iza ove agencije je prvi koji je u Srbiji pokrenuo koncept putovanja za mlade još pre 15 godina.
– Puzzle group je agencija koja u prvi plan ističe 24h brigu o svojim putnicima kao i svakodnevnu organizaciju različitih aktivnosti. U kombinaciji sa povoljnom cenom i kvalitetom smatramo da smo uspeli da zadovoljimo potrebe mladih koji svake godine u sve većem broju biraju baš nas – kaže Ćoso.
Pri odabiru destinacija, kako ističe, rukovode se mnogim kriterijumima, počev od osluškivanja želja i potreba ciljne grupe, a nakon toga sledi kvalitetan smeštaj, kao i to da li destinacija ima infrastrukturu za dobar noćni provod, udaljenost od Srbije i da li postoji mogućnost organizacije izleta i krstarenja.
– Povodom sajma koji sledi obezbedili smo 40 evra popusta i to za sve koji se prijave za letnje aranžmane do 4. marta u našim poslovnicama u Beogradu, Novom Sadu i Nišu – ističe Dragomir Ćoso.
M. Stanojević
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.