Grčka: U Atini sa Bajronom

Dopisnica

Ostavite komentar


  1. Velika je stvar akd covek sa 36 godina dostigne takvu slavu i postovanje. Lord Bayron. Mi Srbi smo imali Reissa iz Svajcarske ali mu nismo odali duzno postovanje a kritikovao je nas mentalitet zato sto nas je voleo. Nikako ne trpimo kritiku i skoli smo diktatorima pa jos i potkupljivi! Da, da!

  2. Lep clanak,mala ispravka …voleo je muskarce u punoj snazi ne decake.

  3. Atina tog vremena je jedna obična varoš, turska kasaba. Iako je on govorio doduše o položaju stare Atine, u gradu nije bilo ničega ili u vrlo malim ostacima ruševina. Atina tog vremena je puna Albanaca i Turaka. Mali broj Grka. Razvoj Atine kreće tek posle oslobođenja od Osmanskog carsva. Samo zajmovi i zajmovi kao i povoljni vetrovi sa Zapada su njih spasili. I postavljanje stranog monarha ali i to je bilo ne baš slavno. Za razliku od drugih balkanskih naroda, Grci su imali sreću da ih Zapad prihvati mnogo više od ostalih. Grci i ostali varvari Balkana, pa to traje od antičkih vremena nažalost.

    1. Baš i ne govorite lepo o nama Grcima. Atina je bio grad više hiljada godine pre nove ere, nikad nije bio turski grad, ali kao i ostatak Grčke, bila je pod otomanskom okupacijom. Ne znam odakle potiču vaše informacije da su većina stanovnika tokom otomanske okupacije bili Turci i Albanci, ako imate bilo kakve podatke, molim vas da ih objavite. Što se tiče Grka i drugih naroda Balkana koje ste nazvali grčkom rečju „varvari“, pročitajte svoju istoriju , saznajte odakle potiču vaša slova i religija i nadam se da ćete početi da gledate Grčku i Grka sa više poštovanja.

    2. GRADOVI BALKANA, GRADOVI EVROPE – Studije o urbanom razvoju postosmanskih prestonica 1830-1923.
      Prevela sa italijanskog Alenka Zdešar – Ćirilović
      Priredili Armando Pitasio, Marko Dogo
      Okupljajući radove autora različitog profila – istoričara, istoričara umetnosti i istoričara/teoretičara arhitekture – ovaj zbornik ispituje sličnosti i razlike u procesima planiranja, izgradnje, uređenja, organizacije i ulepšavanja gradova Evrope i Balkana

  4. Toliko je voleo Grke, da mu nije smetalo sto Englezi odnesose tolike „suvenire“, medju njima, ceo friz sa Partenona.
    Kod Engleza nema nista „za dzabe“. Ko ne veruje, nek“ pita Induse, Kineze, Afrikance…

Ostavite komentar


Život

Naslovna strana

Naslovna strana za 28. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Bisera Veletanlić, muzičarka

Danas je list koji je društvu apsolutno neophodan. Šteta što nema više listova poput Danasa.