Greška nakon jela koju svi pravimo, a može dovesti do brojnih poremećaja 1Foto: Nick White / ImageSource / Profimedia

 

Fizička aktivnost je izuzetno važna za opšte zdravlje organizma, a posebno je neophodna posle jela.

Većina ljudi pravi istu grešku nakon jela, a to je odlaska u krevet odmah posle obroka.

Iako svi znaju da samo hodanje ima veliki uticaj na naše telo, mnogi ga ne praktikuju, a upravo bi to trebalo da radimo nakon obroka.

Hodanje takođe smanjuje rizik od dijabetesa, smanjuje nadimanje i poboljšava varenje. Šetnja, posebno posle obroka, dovodi do oslobađanja gasova, što smanjuje pritisak na gastrointestinalni trakt. Uz sve to, lagana opuštajuća šetnja takođe smanjuje stres.

Što se tiče kratkih šetnji svetlosnog intenziteta, one su korisne i za ljude koji već imaju dijabetes ili visok krvni pritisak. Hodanje, ali i stajanje, mogu pozitivno uticati na nivo glukoze.

Nakon obroka, glukoza se oslobađa u krvotok, što dovodi do malog povećanja nivoa šećera u krvi. Iako mali skokovi nisu abnormalni, održavanje nivoa šećera je ključno u upravljanju dijabetesom, a uz aktivno angažovanje mišića tokom hodanja, oni su ti koji apsorbuju višak glukoze iz krvotoka.

Bolji protok krvi je neophodan za naše mišiće, udove i organe, što rezultira zdravijim vaskularnim sistemom.

Šetnja posle večere takođe oslobađa serotonin, koji vam pomaže da bolje spavate. Reguliše apetit, podstiče pozitivno razmišljanje i poboljšava pamćenje.
Dodatne prednosti hodanja nakon jela

Šetnja nakon jela, kao i hodanje uopšte, ima mnogo prednosti. Bez obzira da li imate visok krvni pritisak, dijabetes ili ste na neki drugi način zdravi, uživanje u kratkoj šetnji nakon obroka poboljšaće vaše opšte zdravlje.

Neke od prednosti hodanja nakon jela su regulacija funkcije creva, optimizacija limfnog sistema, poboljšanje cirkulacije i oslobađanje „hormona sreće“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari