Reke se smatraju pravim svetskim čudima, jer teku planetom, dok istovremeno pružaju staništa za velike i male vrste. Prema postojećim izvorima, postoji 150 hiljada imenovanih reka širom planete, a moguće je da je taj broj i viši. Ako želite da bliže upoznate 5 najdužih reka na svetu, ostanite sa nama i u nastavku…
Nil (6.650 km)
Danas je reka Nil priznata od strane Ginisovih svetskih rekorda kao najduža reka na svetu, sa dužinom od 6.650 km. Nil teče kroz mnoge zemlje pre nego što se izlije u Sredozemno more uključujući Ugandu, Etiopiju, Keniju, Tanzaniju, Egipat, Sudan i Južni Sudan, prenosi punkufer.dnevnik.hr.
U međuvremenu, pritoke koje se ulivaju u reku čine Plavi Nil, Beli Nil i Atbara. S obzirom na veliku udaljenost koju pređe, ne čudi da je Nil glavni izvor vode, posebno za poljoprivredu i navodnjavanje. Takođe, on je dom za veliki broj divljih životinja, uključujući nilske konje, srednjoafričke kamene pitone i krokodile. Nil je u punom smislu reči – izvor života.
Amazon (6.400 km)
Sa 6.400 kilometara dužine, reka Amazon je izuzetno blizu reke Nil. Međutim, ova reka ima daleko najveću količinu slatke vode na svetu, te svake sekunde u danu izlije najmanje 200 hiljada litara u okean.
Od svog izvorišta u planinama Anda u Peruu, reka Amazona teče duž ruba Južne Amerike prema istoku, da bi na kraju ušla u Atlantski okean. Zbog svoje velike količine vode, utiče i na nivo mora na Karibima – kako se njegova voda prenosi na karipska ostrva, nivo mora raste za 3 centimetra.
I ona kao i Nil održava čitavu mrežu divljih životinja, uključujućikapibaru, crnog kajmana, golemu vidru, pirane, ružičastog rečnog delfina… Amazon takođe održava život oko 2 hiljade različitih vrsta ptica, što samo još jednom govori koliko je značajna i impresivna ova reka.
Jangce (6.300 km)
Treća najduža reka na svetu, kineska reka Jangce – duga je 6.300 kilometara. Protiče većim delom Azije i stvara neszvaničnu granicu između severne i južne Kine, što je čini daleko najdužom rekom u Aziji. Zapravo, oko jedne trećine celokupnog stanovništva Kine živi u njenom rečnom slivu.
Uzdižući se u planinama pokrajine Ćinghaj na tibetanskoj visoravni, Jangce teče duž svoje ogromne udaljenosti do Istočnog kineskog mora. Više od 350 vrsta riba živi u reci, zajedno s 280 vrsta sisavaca, 166 vrsta gmizavaca i 762 vrste ptica, što je čini jednim od najimpresivnijih utočišta divljih životinja koje svet može da ponudi.
Misisipi – Misuri (6.270 km)
Reka Misisipi-Misuri mogla bi se bolje opisati kao rečni sistem nego reka sama po sebi, jer se sastoji od reka Misuri i Misisipi koje se ulivaju jedna u drugu, stoga se često nazivaju jednom velikom rekom.
Ovaj golemi vodeni put proteže se na impresivnih 6.270 kilometara, što ga čini daleko najdužom vodenom deonicom u čitavoj Sjedinjenim Američkim Državama. Stoga, nije iznenađenje kako ovo veliko vodeno područje „održava“ široku lepezu divljih životinja, uključujućialigatore, kornjače, ptice selice te ribe, posebno u delti Misisipija, koja sadrži niz dragocenih ekosistema.
Jenisej (5.500 km)
Od svog izvorišta u severnoj Mongoliji, reka Jenisej teče kroz središnji Sibir u Karsko more, koje vodi u Arktički okean. Opet, ovaj plovni put sastoji se od nekoliko reka koje teku kroz Rusiju i Mongoliju, a kada se mere zajedno, protežu se na otprilike 5.500 kilometara.
Reka pruža vitalnu žilu kucavicu za veliki deo ruskog stanovništva, podržavajući uzgoj stoke, poljoprivredu, ribolov i još mnogo toga. Ona je takođe i važni saobraćajni sistem i sadrži niz hidroelektrana koje proizvode ogromne količine energije.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.