Hrana koju ne bi trebalo da pripremate u aluminijumskoj foliji 1Foto: Hanna Tor / Alamy / Alamy / Profimedia

 

Aluminijumska folija se koristi za pakovanje hrane kako bi se sačuvala svežina, sprečilo isušivanje i prodor svetlosti, vazduha i vlage, takođe, odlična je za oblaganje hrane prilikom pečenja (posebno mesa, ribe i povrća) jer pomaže zadržavanju vlage i ravnomernom kuvanju. Možete je koristiti za pečenje u pećnici, jer sprečava da se hrana osuši ili pregori.

Aluminijumska folija i njena upotreba u vezi sa hranom su vrlo česta tema, jer se koristi u mnogim kulinarskim primenama. Iako je izuzetno praktična i popularna u kuhinji, važno je znati kako pravilno koristiti aluminijumsku foliju u pripremi hrane, ali i kakve uticaje može imati na zdravlje.

Iako je aluminijumska folija koja se često koristi uglavnom sigurna za upotrebu na temperaturama do 200 stepeni, stručnjaci upozoravaju da viša temperatura može izazvati probleme.

„Visoke temperature, posebno sa kiselim namirnicama kao što su paradajz, citrusi ili sirće, mogu uzrokovati da aluminijum pređe u hranu“, rekao je Darin Detviler, predsednik Programa za bezbednost hrane pri Nacionalnoj asocijaciji za zaštitu životne sredine, za HuffPost.

U većini slučajeva to su male doze, ali kada se aluminijumska folija konzumira u velikim količinama tokom vremena, mogu se pojaviti potencijalni zdravstveni problemi, kao što su neurodegenerativne bolesti.

„Da biste smanjili bilo kakav prenos, izbegavajte kuvanje ili čuvanje kiselih ili slanih namirnica u foliji tokom dužeg vremena, jer to može izazvati metalni ukus i ostavljanje udubljenja na foliji“, objasnila je Džesika Gejvin, sertifikovani naučnik za hranu i kulinarski stručnjak, za pomenuti medij.

U suštini, dok hrana nije previše slana ili kisela, stručnjaci potvrđuju da je upotreba folije sigurna.

„Kada pečete kolačiće na plehu obloženom aluminijumskom folijom, vrlo mali deo aluminijuma prelazi u hranu jer je hrana suva i ne ostaje u kontaktu sa folijom dugo. Takođe je idealna za zadatke koji zahtevaju visoke temperature, kao što su pečenje povrća i mesa ili priprema slanine“, sugeriše Gejvin.

Čak i uz napore da izbegnete unos aluminijumske folije, to je teže nego što mislite — jer je mnogi konzumiraju a da toga nisu ni svesni.

Međutim, aluminijum obično brzo napušta vaš organizam putem mokrenja i pražnjenja creva.

„Rizik od kuvanja sa aluminijumskom folijom je nizak, sa samo oko 4% našeg unosa aluminijuma koji dolazi od stvari kao što su pribor za jelo, rešetke za roštilj ili folija“, dodaje Gejvin.

Aluminijum se takođe može naći u kozmetici, lekovima, antiperspirantima i vodi za piće, prenosi CityMagazine.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari