Dugo se pretpostavljalo da je hrkanje muški problem. Naučnnici su upravo ustanovili da žene hrču jednako često i jednako glasno. I nisu to sklone priznati.
Izraelski stručnjaci ispitali su gotovo 2.000 pacijenata u svom centru za poremećaj spavanja i otkrili da je dobar deo žena koje su pre ispitivanja bile uverene da ne hrču, hrkalo visokim intenzitetom, objavljeno je u časopisu Journal of Clinical Sleep Medicine.
„Otkrili smo da između polova nema razlika u intenzitetu hrkanja, ali žene imaju tendenciju podceniti glasnost svog hrkanja“, rekao je jedan od autora studije dr Nimrod Maimon, profesor na Ben-Gurionovom univerzitetu u u Izraelu.
„Činjenica da žene misle da hrču ređe i tiše možda je jedna od prepreka da se češće jave u klinike za poremećaje spavanja“, dodao je.
U istraživanju je učestvovalo 1.913 pacijenata, 675 žena i 1.238 muškaraca. Prosečna starost učesnika bila je 49 godina. Pre nego što su zaspali ispunili su upitnik o tome šta misle koliko često i glasno hrču.
Intenzitet hrkanja je bio ocenjen kao blag ako je buka bila do 45 decibela, umeren do 55 decibela, snažan do 60 decibela i vrlo snažan preko toga.
Analiza rezultata pokazala je da žene hrču jednako glasno kao i muškarci. Pre ispitivanja je 28 odsto žena prijavilo da uopšte ne hrče, a ispostavilo se da se to pokazalo tačnim za samo njih devet odsto.
Među muškarcima razlika nije bilo toliko velika. Njih je 6,8 odsto bilo je uvereno da ne hrče, a u stvarnosti ih nije hrkalo 3,5 odsto.
„Mnogi misle da je hrkanje problem sredovečnih muškaraca“, kazao je stručnjak za probleme spavanja dr Ryan Soose s Medicinskog fakulteta u Pitsburgu koji nije bio uključen u istraživanje.
„Mi se kao polje medicine moramo odmaknuti od tih tradicionalnih stereotipa i priznati da je potreban lični pristup za oba pola“, zaključio je.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.