Hrvatska Kuba: Zaboravljeno rajsko ostrvo sa nesvakidašnjim detaljima 1Foto: StockShot / Alamy / Alamy / Profimedia

 

Slika koja vas na ovom ostrvu dočekuje podseća na filmski set.

Na Žirju, najdaljem, ali najvećem ostrvu šibenskog arhipelaga, ponekad važe drugačija pravila. Ako dođete automobilom, to ćete primijetiti već u Šibeniku kada se ukrcate na trajekt – u rikverc. Sasvim je jasno, kada posmatrate ljude na palubi ili u salonu, ko je izgubljeni turista, ko je upravo nešto radio u gradu, a ko se posle dužeg vremena vraća na ostrvo.

„Krstarenje“ trajektom traje skoro dva sata i kada pristanete na Ćirju, zaista imate osećaj da ste došli negde veoma daleko. Samo 22 kilometra od Šibenika, kao da ste zakoračili duboko u prošlost. Vreme bez buke i ljubičasto zagađeno nebo, idiličan letnji raj. A zimi… mračni, zaboravljeni raj.

Žirje je imalo najviše stanovnika, skoro 800, pre sto godina. Danas ovde tokom cele godine živi svega stotinak ljudi, a leti nekoliko hiljada. Žirajeva šala je da su to ostrvo sa najviše turista po glavi stanovnika, a to i ne čudi kada se zna koliko prelepih uvala krije Žirje ispod svojih sedam brežuljaka i koliko je lepo tirkizno more koje udara o njegove stenovite obale i koliko su Kornati fotogenični. sa vrha Vela Glava.

Žirje verovatno ima najviše automobila po glavi stanovnika i kilometrima asfaltnog puta. Bar ako se računaju i neregistrovani. Slika koja vas pozdravlja je pomalo nadrealna i podseća na filmski set. Zabačeno dalmatinsko mesto koje se odmah iz luke strmo penje u brdo, a sa svake strane uskog puta, u dvorištima, proširenjima ispred kuća, na zelenim površinama, farovi uglavnom dotrajalih automobila koji sigurno ulaze u kategorija oldtajmera gleda te. Bez registracija, ogledala ili vrata, postoji nešto romantično u njihovoj ružičastosti. Prevozno sredstvo broj dva na ostrvu je i dalje Tomosov motor, a vagoni sa trećeg mesta su mu veoma blizu.

Ćirje su davno otkrili pomorci koji se mreste u njegovim prelepim uvalama od proleća do rane jeseni. Veće uvale na ostrvu su Muna, koja ima pristanište i zaselak, Mikavica, Koromašna i Japlenišće, Kabal, Mala i Velika Stupica, Tratinska, Velika i Mala Nozdra.

Centar grada, koji se jednostavno zove Selo, nalazi se iznad Mune. Sa previše tihih i napuštenih kuća, selo svojim visokim kamenim zidovima i dalje pruža prijatnu hladovinu krivudavim ulicama. Opet scene kao na filmskom setu i iza svakog ugla – opet.

Ćirje je naseljeno još od praistorije, što potvrđuju i ruševine na Kapić brdu. Tada se zvalo Surium, kasnije, u srednjem veku, insula Azuriorum ili Zuri, dok Žirje verovatno potiče od žira hrasta crnike kojim je ostrvo nekada bilo prekriveno. Rekreativni arheolozi uživaće u ostacima vizantijskog sistema utvrđenja ili tvrđave iz 6. veka.

Kao i sva najistaknutija hrvatska ostrva, Žirje je bilo važno vojno strateško uporište, a u Domovinskom ratu, kada je Hrvatska vojska preuzela kontrolu nad obalskim artiljerijskim bataljonom JNA, bilo je neophodno u odbrani Šibenika.

Danas su sve tri barake propale, nakon što su opljačkane i uništene, bez vrata, podova, pločica… i oduševljavaju samo avanturiste svojim mračnim bunkerima obraslim makijom i fantastičnim pogledom na sve strane, prenosi punkufer.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari