Otkrijte razlike između Instagram Threads i Twitter platforme. Poređenje funkcionalnosti, upravljanje nalozima, dostupnost, cena, verifikacija i više. Saznajte koja platforma odgovara vašim potrebama, piše tomsguide.com.
Instagram Threads je stigao u vreme kada korisnici Twittera suočavaju sa kontroverznim promenama na platformi koje mogu ili ne mogu izazvati egzodus sa 16-godišnjeg mikroblogging sajta.
Threads je Meta ciljao na Twitter, nadajući se da će iskoristiti popularnost Instagrama kako bi stvorio novo odredište za deljenje kratkog sadržaja.
Samo nekoliko sati nakon lansiranja, Threads je privukao milione pratilaca, uključujući verifikovane brendove i značajan broj poznatih ličnosti.
Iako je očigledno da Threads još ima prostora za napredak, postoje nekoliko načina na koje prilagođava Twitter funkcije korisnicima Instagrama.
Možda čak možemo reći da Threads već radi neke stvari bolje od Twittera.
Ali to ne znači da je Threads zamena za Twitter – postoje neke razlike koje dele načine na koje biste koristili svaku platformu.
Upravljanje nalozima
Prijavite se u Threads aplikaciju koristeći svoje Instagram podatke. Prvi put kada se prijavljujete, biće vam ponuđeno da uvezete detalje svog Instagram profila i pratite iste korisnike koje pratite na Instagramu.
Twitter nije vezan za drugu društvenu medijsku platformu, pa se prijavljujete nezavisno koristeći podatke po vašem izboru.
Zbog autonomije sajta, uvek možete naučiti kako da izbrišete svoj Twitter nalog u bilo koje vreme, bez posledica na druge društvene medijske platforme koje koristite.
To nije slučaj sa Threads mrežom. Da biste izbrisali svoj Threads nalog, moraćete da izbrišete svoj Instagram nalog. Umesto toga, trebalo bi da znate kako da deaktivirate svoj Threads nalog, što će sakriti vaš profil i objave dok ne odlučite da ga ponovo aktivirate.
Nadamo se da će se to promeniti u budućnosti, jer sada je gotovo kao da Threads drži vaš nalog kao taoca.
Dostupnost
Threads je trenutno dostupan samo kao aplikacija, koju možete preuzeti sa iOS i Android prodavnica aplikacija. To ga čini isključivo mrežom za mobilne telefone. Dakle, ne možete da ga instalirate na kompjuter.
Cena
Threads je potpuno besplatan za preuzimanje i korišćenje, tako da nema funkcija sakrivenih iza zida za plaćanje. Nema reklama na Threadsu, ali to se verovatno će promeniti.
Instagram je postao prilično prepun oglasa i prodaje, kako bi se monetizovao.
Twitter takođe ima reklame. Ali postoji niz funkcija koje su rezervisane za plaćene članove platforme u okviru nivoa pretplate „Twitter Blue“. Twitter Blue košta 8 dolara mesečno ili 84 dolara godišnje.
Dostupne funkcije za korisnike Twitter Blue se redovno menjaju.
Trenutno, pretplatnici imaju mogućnost da uredite tvit nakon slanja, prilagode izgled ikone Twitter aplikacije i, najnovije, veći limit za čitanje tvitova u toku dana.
Verifikacija
Ako pregledate svoj Threads feed, verovatno ćete videti plave oznake pored nekih korisničkih naloga.
Ove oznake znače da je korisnik verifikovan.
Verifikacija se prenosi sa Instagrama na Threads.
Dakle, ako ste verifikovani na Instagramu, bićete verifikovani i na Threadsu.
MoInstagram Threads je stigao u vreme kada korisnici Twittera suočavaju se sa kontroverznim promenama na platformi koje mogu ili ne mogu izazvati egzodus sa 16-godišnjeg mikroblogging sajta.
Tekstualni sadržaji
Osnovna svrha Twittera i Threads-a je, u suštini, ista: deljenje kratkih poruka koje drugi korisnici mogu videti i učestvovati u njima.
Ove poruke mogu biti u obliku viceva, segmenta iz života, žalbi, tekstova pesama i svega drugog što vam je na umu ili je relevantno za ljude koji vas prate.
Ključna razlika je u tome što Threads ima ograničenje od 500 karaktera, dok je ograničenje na Twitteru samo 280 karaktera.
To znači da možete deliti duže niti na Threads-u nego na Twitteru. Ipak, ovo možda neće biti presudno za one koji su vešti u kreiranju kratkih poruka na Twitteru.
Multimedijalni sadržaji
Postoji nekoliko razlika u mogućnostima deljenja multimedijalnog sadržaja na Threads-u i Twitteru.
Možete deliti web linkove, video snimke i slike i na jednoj i na drugoj platformi.
Takođe, možete deliti GIF-ove na oba servisa, ali na Threads-u prvo morate sačuvati GIF na svom uređaju.
Međutim, na Threads-u možete deliti više slika i video snimaka odjednom.
Twitter ima ograničenje od četiri stavke po tvitu, dok Threads omogućava deljenje 10 stavki u jednom postu, što je isto ograničenje za karusel postove u Instagram aplikacijama.
Govoreći o karuselima, Threads objavljuje grupe fotografija i video snimaka na način koji vam omogućava da prevlačite prstom levo-desno da biste pregledali kolekciju.
Ova funkcija je vrlo intuitivna i nešto što nismo ni primetili da nedostaje u iskustvu na Twitteru do sada.
Angažovanje
Twitter i Threads su prilično slični u pogledu angažovanja korisnika.
Obe platforme imaju dugme za lajkovanje, alat za komentare, funkciju ponovnog deljenja i citiranje, kao i opcije deljenja.
Kada kliknete na tvit ili nit, on se proširuje da prikaže komentare.
Možete odgovarati na originalnu poruku ili direktno na drugi komentar, u zavisnosti od toga kako želite da se uključite u razgovor.
Tab „Aktivnost“ u Threads aplikaciji vam omogućava da vidite ko vas je zapratio, ko je lajkovao vaše objave, vaše odgovore i oznake.
Takođe možete videti svoje odgovore direktno na svojoj profilnoj stranici, iako ne možete videti evidenciju svih objava koje ste lajkovali.
Twitter ima sličan tab za obaveštenja, a takođe možete videti sve vaše prethodne lajkove putem posebnog taba za lajkove na svojoj profilnoj stranici. Ovo je korisno, na primer, za čuvanje članka koji želite da pročitate kasnije.
Sadržaj
Otkrivanje sadržaja na Threads-u i Twitteru je prilično različito.
Na Twitteru možete prilično detaljno uređivati sadržaj koji želite da vidite, kontrolišući šta želite da vam se servira.
Možete birati između prikaza „Za vas“ koji kombinuje predložene objave sa objavama od naloga koje pratite, ili možete ostati na prikazu „Pratite“ koji prikazuje samo objave od naloga koje pratite.
Na Threads-u postoji jedinstveni prikaz koji izgleda kao kombinacija sadržaja od naloga koje pratite, kao i trending objava.
Podseća nas na glavni prikaz Instagrama, spojen sa stranicom Otkrij. Jedini način da kontrolišete šta vidite na Threads-u je blokiranje naloga i ućutkivanje određenih reči. Naravno, i na Twitteru imate ove kontrole sadržaja.
Što se tiče pretrage, na Twitteru možete tražiti reči ili fraze kako biste videli sve javno dostupne nedavne i relevantne objave.
Na Threads-u, možete tražiti samo naloge. To čini Threads manje pogodnim za vesti ili popularne teme od Twittera, bar za sada.
Slanje poruka
Razlika u mogućnostima slanja poruka između Threads-a i Twittera je jednostavna: Twitter ima internu platformu za slanje poruka, dok Threads to nema.
Twitter-ova platforma za slanje poruka vam omogućava da komunicirate sa korisnicima (ili bilo kojim korisnikom, u zavisnosti od njihovih postavki privatnosti) na nekoliko načina.
Možete slati tekstualne poruke, slike i GIF-ove, pa čak i glasovne poruke. Poruke su jednostavan način da podelite tvit sa drugim korisnikom.
Iako možete podeliti nit sa nekim putem teksta, trenutno ne postoji mogućnost slanja poruka unutar aplikacije, osim označavanja korisnika u komentarima na objavi. Ako želite da kontaktirate korisnika Threads-a, najbolje je da probate njihov Instagram DM.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.