Svaka dvadeseta devojka u Srbiji uzrasta od 15 do 19 godina ostaje u drugom stanju, što znači da rano stupaju u seksualne odnose, a da nisu „naoružane“ znanjem, kako bi izbegle negativne posledice, upozorila je načelnica Republičkog centra za planiranje porodice i član borda Evropskog udruženja za kontracepciju i reproduktivno zdravlje, dr Katarina Sedlecki.


Prema njenim rečima, kod nas godišnje ima oko 6.000 trudnoća u adolescentnom dobu, od čega se polovina završi namernim prekidom, to jest, abortusom. Raste udeo rađanja kod veoma mladih devojaka, ispod 16 godina starosti. U Srbiji još uvek vladaju konzervativne metode kontrole rađanja, a izražene su i predrasude kada su u pitanju načini kontracepcije posebno ako se radi o oralnoj kontracepciji, piluli – ukazala je dr Sedlecki.

Broj adolescentnih trudnoća, prema njenim rečima, u našoj zemlji je u porastu, kao što je to slučaj i u svetu. Seksualni odnos, a posebno kontracepcija, kod nas su, nažalost, i dalje tabu tema i mladi se retko odlučuju da traže savet lekara pre upuštanja u polne odnose. Posledica su ozbiljne – neželjena rana trudnoća i namerni prekid i mogu ozbiljno da naruše reproduktivno zdravlje mlade devojke.

– Poslednjih 10 godina u Savetovalištu za mlade, pri Institutu za majku i dete, brinemo upravo o reproduktivnom zdravlju adolescenata i savetujemo o svemu što je neophodno da znaju kako bi se sačuvali i kako bi im taj prvi seksualni čin bio što uspešniji. Širom Srbije organizovano je 50 savetovališta – naglašava dr Katarina Sedlecki. – I naš sajt posvećen ovoj temi, ima svoje članove korisnike koji se redovno informišu o svemu što treba da znaju – rekla je dr Sedlecki.

Pilula je, uz preporuku stručnjaka, zaista pristupačna svima. Nažalost, ženama u Srbiji je lakše da prekinu trudnoću nego da redovno koriste kontraceptivna sredstva.

Mesec septembar, posvećen reproduktivnom zdravlju, biće obeležen čitavim nizom aktivnosti usmerenih pre svega na tinejdžere i njihovu potrebu da o tome razgovaraju sa lekarima, roditeljima i stručnjacima, najavila je predsednica Udruženja za reproduktivno zdravlje dr Ana Mitrović Jovanović.

Već narednih dana, 18. i 19. septembra Beograd će biti domaćin važnog evropskog stručnog događaja vezanog za reproduktivno zdravlje – Desetog seminara Evropskog udruženja za kontracepciju i reproduktivno zdravlje. Ovaj skup okupiće više od 400 ginekologa iz Srbije, zemalja iz okruženja, ali i Evrope, Amerike, Izraela i Australije, gde će kroz interaktivne seminare i radionice lekari razmenjivati svoja iskustva, dodala je Mitrović Jovanović.

Svetski dan kontracepcije obeležava se 26. septembra, a tim povodom dva dana ranije, 24. septembra, biće upriličena virtuelna konferencija čije će centralno mesto događanja biti Berlin, a beogradski ginekolozi biće na direktnom „linku“ sa doktorima drugih zemalja. Dani reproduktivnog zdravlja biće obeleženi u Knez Mihajlovoj ulici, a mladima će pored štanda biti dostupni edukovani vršnjaci.

Da se žene u Srbiji lakše odlučuju da prekinu trudnoću nego da redovno koriste kontraceptivna sredstva, potvrđuje i podatak da čak 62 procenta u reproduktivnom periodu u dobi od 25 do 34 godine ne koristi nijedan siguran metod kontracepcije (ne računajući kondom). Od toga, 46 odsto ne upotrebljava baš ništa, a ostale neku od nesigurnih metoda.

Prema podacima Ministarstva zdravlja, 18,6 odsto žena u braku ili stabilnoj partnerskoj vezi koristi kondom, spiralu ili kontraceptivnu pilulu, oko 50 odsto ne koristi ništa, a oko 20 procenata oslanja se na tradicionalnu kontracepciju. Nažalost, kod nas postoji hormonofobija, iracionalni strah od upotrebe hormona. Tako dok u Rumuniji oko 30 odsto žena ne želi da koristi metod koji uključuje hormone, kod nas takav stav ima 70 odsto pripadnica lepšeg pola.

Posete savetovalištu su čin lične inicijative i svesti, ali bi to trebalo da bude podignuto na viši nivo. Iako posle obavljenog abortusa u GAK Narodni front svakoj ženi piše u otpusnoj listi da je kontrola obavezna za sedam dana u Savetovalištu za kontracepciju, to se u praksi retko dešava.

Povodom Dana kontracepcije biće upriličena virtuelna konferencija čije će centralno mesto događanja biti Berlin, a beogradski ginekolozi biće na direktnom „linku“ sa doktorima drugih zemalja. Dan reproduktivnog zdravlja biće obeležen u Knez Mihajlovoj ulici.

Dr Mitrović Jovanović podsetila je da nije za svakog jedna pilula idealna. Jer, svaka osoba ima svoje individualne karakteristike, želje, potrebe. Na tržištu danas ima više vrsta pilula, a većina njih je na pozitivnoj listi. Cena pilule, upozoravaju naši ginekolozi, nikada nije bila razlog za njenu neupotrebu.

Cena neznanja

Godišnje se u Srbiji dogodi najmanje 50 trudnoća na 1.000 devojaka uzrasta od 15 do 19 godina.

Adolescentnih trudnoća ima između šest i sedam hiljada godišnje

Polovina adolescentskih trudnoća završava se namernim prekidom

U Srbiji se, prema procenama, godišnje obavi između 150.000 i 200.000 abortusa

Odlaganje rađanja

Svaka druga trudnica u Srbiji svoje prvo dete ne rodi pre 30. godine. S druge strane, beleži se porast seksualnih aktivnosti kod mladih. Zbog toga je neophodno da se reproduktivno zdravlje očuva i bezbedno prebrodi period do odluke o rađanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari