Autorke novog istraživanja o upotrebi sredstava za dezinfekciju u Hrvatskoj – Željka Babić, Rajka Turk i Jelena Macan zaključuju da osnovne mere za sprečavanje toksičnih efekata biocida treba da budu uključene u epidemiološke preporuke za prevenciju infekcije COVID-19.
Stotine hiljada ljudi u Hrvatskoj opravdano je poslednjih meseci tražilo zaštitu od korona virusa u dezinficijensima, ali neki od njih su takođe stvarali probleme, a njihov je broj znatno veći nego u periodu pre pandemije, pokazuju preliminarni rezultati istraživanja, penosi HRT.
Grupa istraživača iz zagrebačkih zdravstvenih i toksikoloških institucija analizirala je pozive primljene u Hrvatskom centru za kontrolu trovanja koji su bili povezani sa simptomima trovanja dezinficijensima i objavila svoja zapažanja u nedavno objavljenom časopisu Arhiva higijene rada i toksikologije.
Broj izlaganja površinskim dezinficijensima udvostručio se sa 21 na 41 po slučaju u prvih šest meseci 2020. u odnosu na 2019. godinu, a izlaganje dezinficijensima za ruke povećalo se oko devet puta, sa pet na 46 slučajeva, navodi se.
Najčešći sastojci dezinficijensa koji su umešani u slučajeve trovanja bili su hipohlorit / glutaraldehid i etanol / izopropil alkohol.
Izlaganje površinskim dezinficijensima zabeleženo je najčešće kod odraslih, 56 procenata, kao slučajno unošenje ovih supstanci u digestivni sistem ili udisanje u pluća.
Većina je pokazala samo blage simptome poput iritacije gastrointestinalnog ili respiratornog sistema, dok je samo u jednom slučaju zabeleženo ozbiljno trovanje u obliku korozivnih povreda gastrointestinalnog sistema, navodi se u studiji.
Izloženost dezinfekcionim sredstvima za ruke prijavljena je najčešće kod dece predškolskog uzrasta, u 70 procenata slučajeva, kao slučajno izlaganje digestivnom sistemu sa blagim simptomima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.