„Izlet u nepoznato“ je slogan i atraktivni program Turističke organizacije Opštine Boljevac.
To je zapravo realizacija nastavka projekta “Rtanj energija novog iskustva”, koju je podržalo Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacij, rečeno nam je u ovoj turističkoj organizaciji.
U sklopu ovog programa za sve turiste i namernike koji žele da dožive novo i neponovljivo iskustvo, planiran je obilazak najatraktivijih i najinteresantnijih prirodnih retkosti kao i kulturno-etnoloških postavki i dešavanja,.
Obilazak Bogovinske pećine, jedne od najlepših i najdužih u Srbiji, je od pre nekoliko godina jedan og glavnih turističkih aduta. Ova pećina se nalazi blizu magistralnog puta Paraćin – Zaječar, uređena je i osvetljena u dužini od 540 metara, a turistička staza je uzdignuta od rečnog korita i omogućava nesmetan pristup do najlepših dvorana pećine. Spada u zaštićena prirodna dobra. Svojom dužinom od preko 6.000 metara, dugo je bila najduža pećina u Srbiji, mada se smatra da sa jop neispitanim delovima premašuje “konkurente”. Od Boljevca je udaljena 12 kilometara, od Paraćina 62, a od Beograda oko 220.
Pored ove pećine posetioci u Boljevcu mogu videti Hram Svetog Ilije i muzej “Timočke bune”. Crkva Svetog Ilije podignuta je 1861. godine, a oslikana i osvećena dve godine kasnije. Slava crkve 2. avgusta je i gradska slava. Jednobrodna je građevina sa pripratom na zapadnoj strani i oltarskom apsidom na istočnoj strani. Zgrada Muzeja „Timočke bune“, odnosno objekat nekadašnjeg zatvora, sagrađena je takođe 1861. godine, a adaptirana 1983. godine, na stogodišnjicu od početka Timočke bune i od tada je u njoj vredna i zanimljiva muzejska postavka o velikoj Timočkoj buni, koja je počela u obližnjem selu Krivi Vir i u samom Boljevcu.
Obilazak zavičajne kuće vajarke LJubinke Savić Grasi u obližnjem živopisnom selu Ilino je sledeća tačka programa. Ova kuća je sagrađena krajem XIX veka, pripadala je porodici Savić do 1926. godine kada je prodata Opštini Ilinskoj. Rekonstruisana je u potpunosti i pretvorena u Zavičajnu kuću ove vajarke 2009. godine. Kuća je opremljena u tradicionalnom stilu sa predmetima domaće radinosti žitelja Ilina. U sobi LJubinke Savić Grasi urađena je postavka o stvaralaštvu ove umetnice, koja je živela u Beogradu, ali je ostala privržena svom zavičaju
Na kraju su predviđeni programi foklornih grupa i promocija tradicionalne kuhinje ovog kraja pod sloganom ”Zlatne ruke Crnorečja”, gde turisti mogu da probaju jedinstvenu kuhinju u podnožju planine Rtanj. Ko je boravio na manifestaciji “Crnorečje u pesmi i igri” može da se podseti kakvo etnološko i gastronomsko blago odlikuje ovaj kraj, a ko to dosad nije učinio, videće i osetiće sve ono sto decenijima privlači posetioce “Crnorečja” i ove opštine, koja je saobraćajno veoma dostupna većim gradovima u okolini.
Od Beograda je udaljena dva i po sata udobne vožnje automobilom autoputem i rekonstruisanom magistralom od Paraćina. Postoji i više redovnih i ekspresnih autobuskih linija iz Beograda i usputnih mesta. Za sve detaljnije informacije o ovom programu, ali o svim sadržajima i mogućnosti smeštaja, možete kontaktirati Turističku organizaciju opštine Boljevac preko telefona 030-463-593 i informisati se na www.tooboljevac.rs.
Specijalni vodiči za “jače avanture”
TOO Boljevac podseća namernike da je obilazak Bogovinske pećine moguć i u neuređeni deo, gde Turistička organizacija angažuje posebnog vodiča uz specijalnu opremu za svakog turistu u grupama maksimalno do 20 osoba. Godinama je najveći izazov onima koji su u solidnoj kondiciji i uspon do vrha planine Rtanj gde Turistička organizacija u saradnji sa Planinarskim klubom “Šiljak” organizuje vodiče. Omiljeni su i obilasci manastira na teritoriji opštine – Krepičevac, Lozica i Lapušnja, koji su sagrađeni u periodu 13. i 14. veka, a nalaze se u prirodnim i seoskim oazama, koje su same po sebi “odmor za dušu i telo”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.