Ako jastučnice ne operete samo nedelju dana, na njima će se naći više bakterija, nego na dasci WC šolje, pokazuje istraživanje, a piše realsimple.com.
Nemojte preskakati pranje posteljine!
Ako ne perete čaršave i jastučnice najmanje jednom nedeljno, evo nekih odvratnih brojki koje bi vas mogle da vas inspirišu da promenite svoje navike jednom zauvek.
Većina stručnjaka za čišćenje preporučuje pranje posteljine, uključujući čaršave i jastučnice, najmanje jednom nedeljno zbog maksimalne svežine i pravilne higijene – savet koji bi bilo pametno slediti što je češće moguće.
Prema iznenađujućim nalazima kompanije Amerisleep, koja se bavi prodajom dušeka i posteljine, posteljina koja se retko pere može sadržavati jednaku količinu bakterija kao i neke od najprljavijih i najčešće dodirivanih površina koje možete zamisliti (uključujući wc šolje, četkice za zube i posude za kućne ljubimce).
I očekivano, što duže ne perete posteljinu, to se više bakterija nakuplja.
Amerisleep je sproveo istraživanje kako bi otkrio istinu o bakterijama na posteljini, tražeći od tri volontera da četiri nedelje ne peru plahte i jastučnice, a zatim su svake nedelje uzimali uzorke bakterija.
Ti uzorci su zatim poslati u laboratoriju na testiranje – trenutak istine.
Otkrili su da jastučnice na jastuku nakon jedne nedelje bez pranja nose prosečno 3 miliona jedinica formiranja kolonija (CFU) bakterija po kvadratnom inču, što je više od 17.000 puta više nego na WC šolji.
U međuvremenu, plahte su nakon jedne nedelje imale 5 miliona bakterija – skoro 25.000 puta više nego na kvaki u kupatilu.
Svaka dodatna nedelja bez pranja rezultirala je povećanjem volumena bakterija po kvadratnom inču i na plahtama i na jastučnicama.
Nakon mesec dana bez pranja, jastučnice su imale prosečno skoro 12 miliona bakterija (39 puta više CFU nego u posudi za kućne ljubimce, prema Amerisleepu), a plahte su bile otprilike iste, ali bliže 11 miliona bakterija (5,4 puta više nego u držaču četkice za zube).
Da li treba oprati nove posteljine (ili odeću) pre upotrebe?
Da li su ovi mikrobi zapravo opasni? Neke jesu, a neke nisu. U svetu postoji mnogo vrsta bakterija, ali testovi izvedeni u okviru ove studije su utvrdili da su četiri vrste najčešće prisutne na neopranoj posteljini – i to kako štetne, tako i bezopasne vrste.
Najzastupljenije su bile gram-negativne bakterijske štapiće, za koje CDC upozorava da mogu izazvati infekcije i doprineti otpornosti na antibiotike. Takođe su pronađene bakterije Bacilli, koje su poznate kao uzročnici trovanja hranom. Međutim, primetno je bilo i mnogo gram-pozitivnih bakterija, koje obično nisu poznate po svojoj štetnosti.
Pre nego što paničite, važno je da znate da su bakterije svuda oko nas svakog dana i da se nalaze na svakoj površini koju dodirujemo (i potrebne su nam dobre mikroorganizme za preživljavanje!).
Međutim, trebali biste preduzeti sve što je u vašoj moći da minimizirate nepotrebno izlaganje štetnim bakterijama kad god je to moguće – i postoje mnoge stvari koje možete učiniti sami!
Prvi korak je redovno pranje posteljine i jastučnica, barem jednom nedeljno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.