Sindrom jelke se odnosi na pojavu simptoma uzrokovanih kontaktom sa jelkama ili drugim sezonskim biljkama.
Simptomi se obično javljaju kada se osoba nalazi u blizini drveta ili drugih prazničnih biljaka, a mogu se pogoršati kako se drvo suši. Ovi simptomi podsećaju na sezonske alergije i uključuju:
– kijanje
– kašalj
– zapušen nos
– otežano disanje ili piskanje u grudima
– curenje iz nosa
Neki ljudi mogu da dožive i kožnu reakciju, kao što su svrab, osip ili kvržice na mestima kontakta sa drvetom, piše The Sun.
Glavni uzroci ovog sindroma su alergeni i iritanti povezani sa prirodnim jelkama, uključujući:
Buđ: Smatra se glavnim uzročnikom respiratornih simptoma, jer raste na kori i granama drveta, posebno ako je čuvana u vlažnim uslovima. Studije su identifikovale više od 50 vrsta plesni na novogodišnjim (pravim) jelkama.
Polen: Iako polen bora može doprineti simptomima, stručnjaci ga retko navode kao glavni pokretač.
Isparljiva organska jedinjenja (VOC): Drveće emituje jedinjenja kao što je pinen, koja imaju prijatan miris, ali mogu iritirati respiratorni trakt kod osetljivih osoba.
Prašina: Prašina, koja se može akumulirati na prirodnim i veštačkim drvećem i ukrasima, može izazvati alergijske reakcije ako predmeti nisu pravilno uskladišteni ili očišćeni pre upotrebe.
Smola i iglice drveća: Smola, poznata kao kolofonija, može izazvati osip sličan reakciji otrovnog bršljana, dok iglice drveta mogu izazvati iritaciju kože, posebno kod osetljivijih osoba.
Simptomi ovog sindroma često su rezultat kombinacije ovih faktora, pa je važno preduzeti mere predostrožnosti prilikom postavljanja prazničnih ukrasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.