Najjednostavnije rečeno, Universal Basic Income (UBI) jeste novac bez obaveza.
To je određena suma koju građani neke države, ili članovi neke druge političke zajednice, dobijaju bez obzira na njihovo imovno stanje i činjenicu da li su zaposleni ili ne. UBI je uveliko realnost za građane Finske, Kanade, Kenije, a uskoro će biti uveden i u Kaliforniji. Ove države, ili u slučaju Kenije nevladina organizacija, pokrenule su pilot programe sa namerom da provere koliko je ova ideja efikasna i koje su joj dobre i loše strane. Pristalice ove šeme zagarantovanog prihoda tvrde da će siromašni građani imati više koristi od nje nego od aktuelnih sistema socijalne zaštite zato što ovi drugi imaju stroge zahteve koji korisnike često ostavljaju zarobljene u siromaštvu. Međutim, sva dosadašnja ispitivanja uključivala su mali broj ljudi i trajala su mahom po nekoliko godina, što ograničava njihovu realnu moć. Pored toga, ne postoji tačna definicija uspeha.
Istraživači pokušavaju da uspostave ravnotežu između potencijalnih dobitaka u jednoj i istovremenih gubitaka u drugoj oblasti. Na primer, UBI može imati korist u zdravstvenoj zaštiti, a dovesti do gubitaka u obrazovanju i učešću ukupnog stanovništva u radnoj snazi. UBI eksperiment je u Finskoj naišao na teškoće pa je krajem aprila ove godine parlament odlučio da ga ne finansira još godinu dana već da se započne sa razvijanjem drugih šema socijalnih davanja. Iako su mediji u početku hvalili ideju, finsko javno mnjenje se ubrzo okrenulo protiv UBI-ja i činjenice da košta 20 miliona evra. Neke od zamerki su bile da mesečna suma ne može da pokrije osnovne potrebe odraslog građanina, da ne postoji adekvatna grupa i da je istraživanje obuhvatalo samo odrasle nezaposlene stanovnike. U kanadskoj provinciji Ontario UBI pilot program, koji obuhvata oko 4000 građana, počeo je krajem prošle godine. I dok posmatrači širom sveta istovremeno traže znake uspeha i neuspeha, istraživači uključeni u projekat će najpre morati da definišu šta te reči zapravo znače, a neki efekti neće biti vidljivi u narednih deset do petnaest godina.
U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.