Južna Koreja (3): Istorija jedne nacije 1Foto: Iz lične arhive

Korejsko poluostrvo obiluje istorijom, dobrom i zlom.

Poseta Korejskoj dvorane nezavisnosti kraj grada Čonan je prijatan izlet iz užurbanog desetomilionskog Seula, glavnog grada Južne Koreje, a još više, prosvetljuje o istoriji 5.000 stare korejske nacije.

Najveći muzej u Južnoj Koreji sa preko 23.000 kvadratnih metara smešten je u prirodi u okolini jugozapadnog grada Čonana.

Od Seula je udaljen 90-tak kilometara, prijatan jednoiposatni put kroz brdovite predele pune zelenila izraslog uveliko u masovnim akcijama pošumljavanja 1960-tih na područjima sprženim razornim Korejskim ratom (1950-1953).

Muzej sagrađen privatnim donacijama pomaže razumevanju patriotskog duha Korejaca i njihove 35-godišnje borbe za nezavisnost od imperijalnog Japana, uspešno okončane 15. avgusta 1945, na kraju Drugog svetskog rata u Aziji.

Gorka je ironija da su japanska kolonijalna vlast i sledstvena podela Korejskog poluostrva duž 38. paralele između pobedničkih Sjedinjenih Američkih Država i Sovjetskog saveza vodili Korejskom ratu posle koga je jedna od najhomogenijih nacija na svetu do danas podeljena.

Korejska dvorana nezavisnosti je otvorena na praznik, Dan nezavisnosti Republike Koreje RoK) 15. avgusta 1987. Mada usredsređen na pokrete nezavisnosti tokom japanskog kolonijalnog perioda, muzej dokumentuju istoriju poluostrva od praistorijskih vremena do najcenjenije dinastije Joseon (1392 1897).

Muzej čine sedam izložbenih dvorana i ogroman scenski kompleks, popločena šetališta, travnate enklave i jezerca. Godišnje privlači nekoliko miliona turista, ali naročito školarce.

Tokom sunčanih dana kakav je bio u julu 1988, kada sam tokom prve posete Južnoj Koreji obilazio kompleks, preporučljivi su zatamnjene naočare i druga zaštita.

Zbog mnogo šetnje, posebno od prednjeg ulaza u glavni izložbeni prostor, treba nositi udobnu obuću. U povratku u Seul je lepo zastati u nekom usputnom restoranu u nacionalnom stilu i okrepiti se jakom lokalnom hranom.

Kruna izložbenog prostora i središte kompleksa je impozantna, poput 15-spratnice, Velika dvorana nacije. Prema korejskim izvorima, to je najveća kuća pod crepom u Aziji.

Zakrivljeni krov i masivni sivi stubovi osmišljeni su da podsećaju na hram od kamena (Suseok) iz korejske dinastije Korjo utemeljene 918. godine.

Unutar dvorane najveću pažnju privlači monumentalna Statua nepobedivih Korejaca.

Zvono ujedinjenja je dalji prizor koji mora da se vidi.

Napravljeno je po uzoru na najstarije bronzano zvono u Koreji koje je u budističkom hramu Sangvonsa na planini Odesan na severoistoku države.

Na kraju, izlet nije potpun bez selfija na trgu Teguk, koji je ime dobio po tradicionalnom korejskom simbolu izabranom 1880. za dizajn i danas nacionalne zastave.

Tu je 815 zastava RoK podignutih 2005. na 60. godišnjicu oslobađanja Koreje.

Samom gradu Čonanu sa preko 650.000 stanovnika u provinciji Južni Čungčong, ime je izvedeno iz raja pošto ga je kralj Teđo (877-943) od Korjoa nazvao „najvažnijim mestom pod nebom“.

Žitelji Čonana zovu svoj grad najudobnijim mestom pod nebom i šale se da je bezbedno od prirodnih katastrofa poput tajfuna.

Čonan, geografski gledano smatraju centralnim gradom.

Pristupnica je u područje Seula, koji spaja sa južnim provincijama. Kao saobraćajno čvorište povezuje državne puteve, železnice, brze i lokalne drumove, raskrsnica je triju južnih provincija. Jedno je od najudaljenijih mesta povezano sa linijom seulskog metroa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari