U vršačkom kraju, prema verovanju i seoskim pričama, vinova loza se uzgajala još od vremena Rimljana, „a možda i od ranije“. Prema pisanim podacima, 1719. iz Alzasa se u Malu Guduricu, naselje dva kilometra od sela, doselila vinogradarska porodica Tec. Taj teren i danas se naziva Tecov breg i dalje je pod najboljom vinovom lozom.

Do kraja 19. veka vršački kraj je bio najznačajnije vinogorje u Ugarskoj. Požutela dokumenta u arhivama ugarskih dvorova govore da je pre pet stotina godina vršačko vino plaćano suvim zlatom. Nažalost, do 1889. filoksera je sve uništila. Istrpeli su vešti vinogradari ovu katastrofu i već 1895. posadili novih 98 lanaca vinograda na otpornoj američkoj podlozi.

Gudurica predstavlja neobičan primer arhitektura, austrougarskog nasleđa, koji je neobičan za ove krajeve Banata i Vojvodine. Selom dominira trg koga okružuju visoke zgrade nekadašnje granične kasarne, danas škole, zgrade vlasnika velikih podruma i katolička crkva. U samom centru je i mali park koji se naslanja na trg. Fasade zgrada su interesantne i bogate. Oko trga se razvijaju ulice na nepravilan način, a ne ušoreno, kako je to karakteristično u Banatu.

Veliki broj kuća su stare „švapske’’ kuće sa obaveznim podrumima. Gotovo svaka kuća u ovom selu poseduje vinski podrum, a selo je bogato starim i veoma očuvanim podrumima koji zaista impresivno deluju, i još uvek su u funkciji proizvodnje vina. Različiti su po veličini: od velikih podruma Vršačkih vinograda, podruma prijateljstva, koji mogu da čuvaju i po nekoliko desetina hiljada litara i gde burad zahvataju po 26.000 litara, do malih, autentičnih, porodičnih podruma koji čuvaju duh i tradiciju vremena i naroda koji su ih stvarali.

Danas postoji pet manjih i većih aktivnih vinarija koje uz proizvodnju kvalitetnog vina od autentičnih sorti, sa karakteristikama ovog podneblja, pružaju usluge degustacija vina i hrane u vinskim salama u preko 15 gazdinstava koja se bave proizvodnjom najrazličitijih kvalitetnih vina. Osnovni turistički sadržaj čini poseta vinskim podrumima, degustacije domaćih vina i hrane, obilazak vinogorja i upoznavanje sa multikulturalnom tradicijom i običajima ovog mesta.

Izuzetan i za Vojvodinu specifičan planinski ambijent, uz očuvanu prirodu, zaštićeno prirodno dobro Vršačke planine, kao stanište mnogobrojnih ptica i životinja i prostor za šetnju i rekreaciju, najviši vrh vojvodine Gudurički vrh i predivni pejsaži vinogorja, predstavljaju jedinstven ugođaj za posetioce.

Istorijsko nasleđe manastira Malo Središte i Mesić, interesantne crkve, građevine iz perioda austrougarske i arhitektura zgrada i podruma, industrijsko nasleđe opreme za proizvodnju vina i uređenje ekonomskih dvorišta, specifični su sadržaji koji upotpunjuju turističku ponudu.

Galerija Roberta Hameštila, austrijskog slikara koji je rođen u Gudurici i koga koreni vuku ka porodičnoj kući u kojoj je osnovana galerija i kojoj je poklonio veći broj slika, predstavlja biser ovog malog mesta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari