Kad nema razvoda "zbog dece", ima svega

Ostati u braku “zbog dece”

Ostavite komentar


  1. Jako lep tekst, poučan. Slažem u vezi modela razvoda a Ja sam primer koji se razveo zbog nemogućunosti zajedničkog života, mada su mi rekli: "Ostani, ako ništa zbog dece, sve će to biti stresno za njih" ! Drugi su mi rekli: "Lako je pobeći, treba biti šmeker i brak sačuvati" ? Što se dece tiče, ostavilo je dubokog traga, ostala su sa majkom, pošto sam Ja napustio rođenu kuću, jer nisam mogao glumiti da je sve u redu, a ima dosta njih koji kao žive skupa i tu su deca a zapravo, svako sebi. Ovaj poslednji model, takođe mi je poznat. Znam lično osobu koja tako živi u formalnom braku. Dete je sa majkom u jednom mestu, otac živi udaljeno i formalno su u braku ali se vide, vikendima. Dete je to prihvatilo, i za dete, to je njen otac. Nisam primetio trzavice, bar ne još, ali dete je još malo, tako da ne znam, kako će se to kasnije manifestovati ali to nije brak tipa da žive zajedno u istoj kući.

  2. Sve što autorka ovde piše je, u načelu, ispravno, međutim u tekstu nedostaje jedan važan deo ukupne stvarnosti razvoda, a to je uloga institucija. Brakovi sa decom se ne razvode bez uloge institucija, a to je pogotovo reč kada postoje problemi i sukobi. Naravno, u većini slučajeva razvoda takvi problemi postoje, inače ne bi ni bilo razvoda. Institucije, a pogotovo Centri za socijalni rad, u Beogradu bar, su apsolutno katastrofalni. To su ustanove koje funkcionisu po principu političke korektnosti, oni ponavljaju floskule o ugroženosti ovog ili onog partnera, a ne bave se ozbiljno i bez predrasuda svakim razvodom kao posebnim problemom. Oni ne sagledavaju celinu situacije i nemaju jasne vrednosti, već se uglavnom povode za trendovima. Pogledajte samo činjenicu da Centri za socijalni rad u Beogradu u 95% slučajeva poveravaju decu majkama, čak i kada su majke izuzetno problematične, i čak kada su očevi ozbiljniji i solidniji, dok u Hrvatskoj, gde je socijalna situacija sa razvodima potpuno ista, Centri za socijalni rad u 45% slučajeva decu poveravaju očevima. U Nemačkoj je taj procenat oko 50%. Ogromni su problemi sa Centrima za socijalni rad i tu je potrebno sprovesti obuhvatan stručni, upravni i kriminalistički nadzor. Nedavno sam čula da je Centar za socijalni rad Savski venac poverio dete na staranje majci koja je pokušavala samoubistvo pred detetom, dok je otac bio regularan, službenik, i nije nikada dizao ruku na sebe ni na drugog. U Nemačkoj, gde radim, svi članovi tog tima bi odmah bili uhapšeni.

    1. Slazem se sa vama,treba postojati jednakost u objektivnost u odlukama institucija pri dodeli starateljstva,ali primer koji ste naveli o majci kojaje pred detetom pokusala samoubistvo dok je otac navodno mirniji tip i osuda majke,je cisto subjektivno misljenje i oba roditelja bi u tom slucaju trebala biti podvrgnuta proverama svake vrste.Postoji nasilje koje nije vidljivo,i nije sve kako izgleda.Pozdrav

  3. 2 neodgovorne i samozive osobe lose ce uticati na decu razveli se ili ne. Brak i deca su svetinja i to tako mora da ostane. Na zalost, o tome nas niko ne uci.

Ostavite komentar


Život

Naslovna strana

Naslovna strana za 23. i 24. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Marko Šelić Marčelo, pisac i muzičar

Čitam Danas zato što nisam od juče, a i vrlo sam zainteresovan za sutra.