vreme, oblaciFoto: Wolf Zimmermann on Unsplash

 

U svakodnevnom životu često koristimo aplikacije i meteorološke izveštaje kako bismo saznali kakvo će biti vreme. Međutim, priroda nam takođe pruža znakove koji nam pomažu da predvidimo promene vremena.

Bez obzira na to da li ste ljubitelj prirode ili samo znatiželjni posmatrač, poznavanje osnovnih tipova oblaka može vam pomoći da bolje razumete vremenske uslove u svom okruženju

ThoughtCo sastavio je vodič s osam ključnih tipova oblaka koji vam mogu pomoći da predvidite buduće promene vremena.

Kumulus

Kumulus oblaci najuočljiviji su po svojem puflastom bijelom izgledu. Ovi niski oblaci obično se formiraju na sunčane dane dok sunce zagrijava tlo i zrak. Kako se topao zrak uzdiže i susreće se s hladnim zrakom, vodena para hladi i kondenzira stvarajući ove pamučne oblake, piše ThoughtCo, prenosi N1 Hrvatska.

Kumulus oblaci obično imaju zaobljene vrhove i ravne i tamnije donje strane. Oni s malo vertikalnog razvoja ukazuju na to da će vreme biti lepo. Kumulus oblaci takođe mogu rasti vertikalno, stvarajući oblak kumulonimbus. Ti oblaci ukazuju na obilnu kišu i nevreme.

Cirus

Izolovani cirusi javljaju se kod lepog vremena i ti oblaci ne daju padavine.

Međutim, ako je veliki broj cirusa iznad vas, to može biti znak približavanja frontalnog sistema ili poremećaja u gornjim slojevima vazduha (kao što je tropski ciklon). Stoga, ako vidite nebo ispunjeno cirusima, to je dobar pokazatelj da bi se vremenski uslovi uskoro mogli pogoršati.

Altokumulus

Altokumulusi su popularno nazvani “morskim nebom” – i to s razlogom. Osim što podsećaju na riblje krljušti, oblaci (koji se često vide u toplim prolećnim i letnjim jutrima) mogu da signaliziraju pojavu oluja s grmljavinom kasnije tokom dana.

Altokumulusi se često nalaze između toplih i hladnih atmosferskih frontova niskog pritiska, a ponekad signaliziraju dolazak hladnijih temperatura.

Cirostratus

Cirostratusi ukazuju na veliku količinu vlage u gornjoj atmosferi. Takođe su generalno povezani s približavanjem toplij frontova.

Altostratus

Altostratus su oblaci srednjeg nivoa, ravni oblaci koji se pojavljuju kao sivi ili plavkasto-sivi oblaci koji se šire po nebu. Ti oblaci su dovoljno tanki da omoguće Suncu ili Mesecu da proviri kroz njih.

Stratus

Stratus oblaci su vrlo niski, sivi oblaci. Ovi jednolični oblaci obično se razvijaju kad hladan vazduh prolazi iznad toplog vazduha, što se obično događa zimi. Ako vidite stratus kako visi iznad vas, očekujte rosu ili snežne pahulje. Takođe možete očekivati da će hladniji vazduh uskoro stići. Osim toga, stratus oblaci ne ukazuju na veliku meteorološku aktivnost.

Kumulonimbus

Baš kao što vidite kumulus oblak i znate da to znači lepo vreme, kumulonimbus znači olujno vreme. Kad vidite kumulonimbus na horizontu, možete biti sigurni da opasno nevreme – kao što su kratki periodi jake kiše, munje, grad i eventualno tornado – nije daleko.

Nimbostratus

Oblaci nimbostratus su niski, tamni oblaci koji obično sprečavaju da vidite sunce. Ovi oblaci često prekrivaju celo nebo, stvarajući sumoran dan. Nimbostratusi su pokazatelj stabilnih, umerenih do jakih kiša ili snega koji mogu trajati nekoliko dana. Kada ti oblaci počnu da se javljaju, to je znak da prolazi hladan atmosferski front.

BONUS VIDEO:

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari