Kada je Pompeja zaista uništena? 1Foto: Wikipedia

Svet već decenijama veruje – i uči – da je Pompeja, antički grad nedaleko od današnjeg Napulja, potpuno uništen u erupciji vulkana Vezuva 24. avgusta 79. godine.

Međutim, tim italijanskih arheologa koji istražuju drevni grad, nedavno je u kući koju su iskopali pronašao zid sa datumom koji – preveden na moderni kalendar – označava 17. oktobar. Arheolozi veruju da je ovaj datum ugljem upisao jedan od radnika koji su renovirali kuću pre erupcije Vezuva.

„S obzirom na to da je pisan krhkim i slabo postojanim ugljem, koji nije mogao dugo da traje, vrlo je verovatno da je napisan u oktobru 79“, izjavio je Masimo Osana, direktor nalazišta.

Osana smatra i da bi tačan datum erupcije mogao da bude 24. oktobar.

Ukoliko je ovo otkriće zaista tačno, onda će knjige i udžbenici iz istorije i arheologije širom sveta pod hitno morati da se promene. Kada je o pređašnjem datumu reč – 24. avgustu – za njega znamo zahvaljujući pismu koje je očevidac erupcije, Plinije Mlađi, poslao svom prijatelju, rimskom istoričaru Tacitu, 30 godina nakon događaja koji je Pompeju zatrpao u pepeo i prašinu.

Kada je Pompeja zaista uništena? 2

Da li skorašnje otkriće zapravo znači da je Plinije Mlađi, slučajno ili namerno, napisao pogrešan datum u pismu svom prijatelju? Na ovo pitanje verovatno nikada nećemo znati tačan odgovor. Međutim, ono što se pouzdano zna jeste da originalno pismo nije preživelo – tako da se moderno razumevanje Plinijevih reči zasniva na prevodima i transkriptima koji su nastajali tokom vekova. Zanimljivo je i da su različite kopije pisma sadržale i najrazličitije datume – od avgusta do novembra, ali je 24. avgust odavno uzet kao tačan datum smrti Pompeje. Različiti datumi su najverovatnije proizvod konfuzije u vezi sa antičkim i modernim sistemom brojanja dana, tvrde mnogi arheolozi i istoričari.

Bilo kako bilo, ugljani natpis na belom zidu kuće u drevnoj Pompeji nije jedini „znak“ da se erupcija odigrala u oktobru. Pređašnja istraživanja su otkrila kalcifikovanu granu sa bobicama koje se normalno javljaju u jesen. Osim toga, tokom godina su pronađeni i kazani koji sugerišu da se katastrofa nikako nije desila na vrhuncu leta.  

Vest o novootkrivenoj „škrabotini“, kako to kažu pompejski arheolozi, nije oduševila samo naučni svet već i italijanske zvaničnike, pa je tako ministar kulture ove zemlje Alberto Bonizoli izjavio da je reč o „izuzetnom otkriću“ zbog kog će knjige iz istorije morati da se ispravljaju.

U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari