Kada patent istekne, lek postaje dostupniji širem krugu pacijenata 1Dr Pavle Marjanović Foto: Actavis

Generički lek je po svojim sastojcima, po svojoj efikasnosti i po profilu neželjenih dejstava u potpunosti identičan originalnom leku, jedina razlika je u patentnom statusu – originalni lek , do isteka patenta može da proizvodi samo firma koja ga je izumela, čime se štite prava firme koja je ogromna sredstva uložila u istraživanje i razvoj.

Istekom patenta lek mogu da proizvode i ostale firme. Druga karakteristika generičkog leka jeste povoljnija cena. U Srbiji generički lek podrazumeva 30 odsto nižu cenu, što znači veću uštedu za državni budžet za zdravstvo kao i za građane, ističe dr Pavle Marjanović, generalni direktor kompanije Actavis, koja se bavi proizvodnjom generičkih lekova.

On naglašava da je potrebno napraviti sistem u kome će momentalno nakon isteka patenta proizvođači ponuditi svoj lek po daleko prihvatljivijim cenama, kao što se radi u Zapadnoj Evropi. „To je točak koji pokreće farmaceutsku industriju napred“, smatra Marjanović.

Direktor objašnjava da je za lečenje većeg broja pacijenata neophodan generički lek, a da u u Srbiji još uvek postoji nezasićenost pojedinih terapijskih kategorija, pojedinih grupa lekova u odnosu na Zapadnu Evropu.

Marjanović je duboko uveren da će u narednih tri do pet godina to biti korigovano, zato što pojedine generičke firme, pa i njegova, omogućavaju da se na tržište plasiraju lekovi najnovije generacije po veoma povoljnim cenama.

U okolnim zemljama situacija zavisi od zemlje do zemlje, dodaje direktor, „one u EU su naprednije, ali se i tamo nekada postavlja pitanje plaćanja na vreme. Pacijenti u našoj zemlji su adekvatno snabdeveni, i svih ključnih lekova ima. Od 350 registrovanih lekova u paleti Actavisa, desi se da ponekad dva do tri leka ne budu dostupna, ali mi tada informišemo Fond, i Ministarstvo i najavimo kada će nestašica da prestane, sve u cilju redovnog snabdevanja stanovništva“.

Direktor naglašava da kompanija ima vrlo ambiciozne planove „ove godine smo ušli u terapijsku kategoriju lečenja HIV-a, sa dva preparata, u planu su još tri četiri preparata, ulazimo i u oblast urologije, lansiramo jedan od vodećih preparata za terapiju bola kod onkoloških pacijenata, koji nije bio prisutan u Srbiji uopšte, po vrlo pristupačnoj ceni, kao i novi diuretik, što Srbija nije videla od sedamdesetih godina. Ušli smo na tržište lekova za respiratorne bolesti sa pumpicom protiv astme. Na srpskom tržištu lansiramo lekove najnovije generacije, po veoma pristupačnim cenama, jer sam duboko uveren da je to pobednička formula za uspeh“.

Marjanović objašnjava i da kompanija Actavis ima odličnu saradnju sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje kao i sa Ministarstvom zdravlja.

– Mislim na pre svega otvorene kanale transparentne komunikacije, u cilju zajedničkog interesa da lekovi budu prisutni na policama apoteka. U ovoj industriji sam nekih 27 godina i poslednje 4-5 godina su najbolje po pitanju plaćanja. Imamo predvidljivost plaćanja, što nije slučaj u mnogim komšijskim zemljama. Radnici u našoj fabrici dobiju platu na vreme, mi nabavimo sirovine, pokrećemo proizvodnju, snabdevamo i proizvodimo lekove, znači predvidljivost je ključ uspeha u današnjem svetu, ističe doktor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari