Povišen krvni pritisak je, po definiciji Svetske zdravstvene organizacije, stanje u kome je gornji pritisak povišen preko 140 mmHg, a donji preko 90mmHg. Ova definicija se odnosi na sve osobe koje su starije od 18 godina.
Krvni pritisak predstavlja silu kojom krv pritiska zidove krvnih sudova dok srce pumpa krv u arterije, a on se povećava postepeno, zbog čega se simptomi pojavljuju tek u slučaju nekih komplikacija.
Zbog toga je visok krvni pritisak jedno od stanja koje se nazivaju „tihim ubicom“.
Povišeni krvni pritisak najviše utiče na arterije, a ukoliko se ne leči na vreme može da dovede do povećanog rizika od srčanog udara, šloga, bolesti bubrega, pucanja krvnih sudova i krvarenja unutrašnjih organa.
Naučnici sa Univerziteta Harvard su otkrili da je jedan položaj posebno rizičan, kada se govori o opasnim posledicama hipertenzije. Ukoliko je pritisak visok, a osoba je u ležećem položaju, veći je rizik da dođe do moždanog udara, zaključili su harvardski naučnici nakon jednog istraživanja.
Šta je otkrilo istraživanje?
U eksperimentu u kom je učestvovalo više od 11.000 ljudi, utvrđeno je da hipertoničari koji su u ležećem položaju imaju veći rizik od razvoja srčanih tegoba i moždanog udara u odnosu na one koji su u sedećem položaju. Rizik se povećava za 1,6 puta za srčane probleme i 1,86 puta za moždani udar, rekli su naučnici.
Autori istraživanja su takođe primetili da pacijenti koji nisu imali hipertenziju, ali su imali povremeno povećanje pritiska, pokazuju slične nepovoljne rezultate. Pa tako su preporučili da se pritisak meri u ležećem položaju, kada je osoba na leđima, kako bi se dobili „jasniji“ rezultati i tako prevenirao rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.