KafaKafa, foto: Volfík René / ČTK / Profimedia

Ako vam brza jutarnja kafa izaziva nelagodnosti u stomaku, ovo bi mogao biti razlog.

Kafa je omiljeni jutarnji napitak mnogih, ali ponekad se može desiti da ne odgovara našem organizmu. Na primer, možete se osećati nervozno ili imati problema sa varenjem ako pijete kafu na prazan stomak ili nakon lošeg noćnog sna. Brzo ispijanje kafe može dodatno pogoršati ove probleme, a stručnjaci objašnjavaju zašto.

Kafa i varenje

Prema dijetetičarki Medi Paskvarelo, brz način pijenja može poremetiti proces varenja. Kada pijemo ili jedemo, receptori ukusa na jeziku šalju signale mozgu koji pripremaju telo za varenje. Ako pijemo prebrzo, naša pljuvačka nema dovoljno vremena da se upusti u proces, što može otežati početak varenja. Takođe, ako brzo gutate ili uzimate velike gutljaje, to može dovesti do gutanja previše vazduha (aerofagije), što izaziva nadimanje, gasove i nelagodnosti u stomaku, piše Wellandgood.com, a prenosi City Magazine.

Može li sporije ispijanje kafe smanjiti ove tegobe?

Jednostavno rečeno: Da. Preporuka je da pijete kafu polako, tokom 15 do 30 minuta, kako biste smanjili mogućnost neprijatnosti. Ukoliko to činimo u prebrzom tempu, simptomi poput bolova u stomaku i nervoze mogu postati izraženiji.

Paskvarelo takođe ističe da nema dovoljno istraživanja koja bi odredila idealno vreme za ispijanje kafe, ali smatra da je najbolja ravnoteža kada je pijete umereno, uživajući u ukusu i pravilnom procesu varenja.

 

Saveti za ublažavanje problema sa varenjem uz kafu

Sačekajte pre nego što popijete kafu – Idealno je sačekati 45 minuta do sat vremena nakon buđenja, jer je nivo kortizola najviši odmah po ustajanju, a on može ometati varenje.

Pijte kafu uz obrok – Ispijanje kafe na prazan stomak može izazvati mnoge neprijatnosti. Ako ste osetljivi, kafu je bolje piti uz obrok ili užinu.

Pazite na dodatke u kafi – Mlečni proizvodi i šećer mogu pogoršati varenja kod nekih ljudi. Pokušajte da koristite manje aditiva ili, ako je moguće, da dodate malo tople vode kako bi smanjili kiselost kafe.

Planirajte unos kafe – Razmislite o tome da pijete kafu u kraćim vremenskim intervalima, čime ćete smanjiti šanse za probavne smetnje i pomoći svom organizmu da se bolje izbori sa kofeinom.

Samo zapamtite: Uživajte u kafi polako, kako biste svom organizmu dali šansu da je lakše svari.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari