Kafa nakon obroka na prvi pogle nudi mnoge koristi. Može stimulisati proces varenja hrane nakon jela i povećati proizvodnju želudačne kiseline.
Ova navika može poboljšati varenje hrane s visokim udelom masti i povećati osećaj sitosti. Uz to, ispijanje kafe nakon obroka može pomoći u smanjenju pospanosti nakon obilnog obroka i osvežiti um.
Kafa nakon obroka: Zašto bi trebalo da pričekate?
Kako bi se izborili s popodnevnim padom energije na poslu, mnogi ljudi piju šoljicu kafe odmah nakon ručka. Ni u restoranima nije retkost da se naruči kafa nakon raskošnog obroka. Ona možda pomaže da se ponovo pokrenete, međutim, ova praksa nije nužno preporučljiva iz zdravstvenih razloga.
Čak i ako nam kafa nakon obroka podigne šećer u krvi, to ipak nije dobro. Ovaj redosled unosa namirnica i napitka zapravo nije idealan za korišćenje hranljivih materija. Tanin iz kafe sprečava apsorpciju gvožđa u želucu.
On veže gvožđe iz biljne hrane kao što je voće i povrće, zbog čega se ono izlučuje, a da ga naše telo ne iskoristi. Osobe koje već pate od nedostatka gvožđa ili su osetljive na nedostatak istog ne bi trebalo da piju kafu do pola sata nakon jela, savetuje Fenix-magazin.
Koliko dugo nakon obroka bi trebalo da čekate pre nego što popijete kafu?
Preporučljivo je pričekati oko 30 minuta do sat vremena nakon obroka pre konzumiranja kafe. To omogućava telu da dovrši varenje hrane i maksimizuje apsorpciju hranjivih materija. Ispijanje kafe prebrzo nakon jela može poremetiti proces varenja hrane i dovesti do neugodnih simptoma poput gorušice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.