Jedan od omiljenih segmenata svakog putovanja, bez obzira na destinaciju, jeste hotelski doručak. U obilju hrane na švedskom stolu, većina gostiju prvo poseže za jajima, i to najčešće kajganom. No, ukoliko ste ovo jelo konzumirali u hotelima, a verujemo da jeste, sigurno ste primetili da se ona malo razlikuje od kajgane koju pripremate kod kuće…
Naime, hotelska kajgana često ima kremastiju teksturu, a ponekad su i sama jaja više „gumasta“. Malo smo istraživali, pitali kako se pripremaju jaja u nekim hotelima i evo šta smo saznali, piše Index.hr.
Hotelska kajgana – tajna kremastog ukusa
Većina hotela želi kajganu koja je kremasta, glatka i bogate teksture. Jedan od načina da se to postigne, a koji se koristi u profesionalnim kuhinjama, jeste kuvanje na pari ili indirektna toplota, što obezbeđuje ravnomerno kuvanje bez rizika da se prekuva i isuši.
Kremasta tekstura umućenih jaja postiže se kuvanjem na pari
Umesto da se kajgana sprema na direktnoj, jakoj vatri, to se radi indirektno. Jaja se mešaju u metalnoj posudi postavljenoj iznad lonca sa ključalom vodom. Para blago zagreva tiganj i sprečava da se jaja prebrzo stegnu.
Druga opcija je pečenje na veoma niskoj temperaturi u tiganju, uz stalno mešanje. Ovaj metod takođe daje kremastu teksturu umućenim jajima, jer omogućava da se belance i žumanca sporije zgusnu. Stalno mešanje je neophodno za stvaranje svilenkaste teksture, a dodavanje putera ili mlečnih proizvoda dodatno poboljšava ukus i teksturu.
Jaja se skidaju sa vatre neposredno pre nego što se potpuno stegnu, pošto nastavljaju da se kuvaju i nakon što su skinuta sa vatre. Neki hoteli koriste i unapred pripremljenu mešavinu jaja (tečna pasterizovana jaja) kako bi ubrzali proces kuvanja za veći broj gostiju. Ipak, luksuzni hoteli najčešće koriste sveža jaja i više vode računa o tehnici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.