Kako da najbolje operete školski ranac ili torbu? 1Foto: Shutterstock/Aquarius Studio

Nemoguće je sprečiti prljanje torbi i rančeva, ali možete svakodnevno da „popravite štetu”. Čim dete dođe kući, izvadite mokru odeću i ostatke hrane iz torbe i nežno očistite unutrašnjost blagim deterdžentom za pranje sudova, posebno mrlje ako ih primetite.

Pre nego što stavite ranac u pranje, proverite etiketu za negu, koja se verovatno nalazi u glavnom odeljku. Ako piše da se predmet ne sme kvasiti, koristite vlažnu krpu i blagu tečnost za pranje sudova i izribajte prljava mesta.

Ako ranac nema etiketu, testirajte malu površinu i unutrašnjost pre nego što operete ceo ranac.

– Izvadite sve iz ranca. Stavite predmete u plastičnu kesu kako biste ih držali zajedno dok se ranac pere. Očistite ili zamenite sve zaprljano kako ne biste vratili ništa prljavo u čist ranac. Obavezno operite svaki odeljak.

– Ako u pukotinama ima mrvica i prašine, koristite ručni usisivač, a za prljavštinu koja se teško uklanja koristite čistu četkicu za šminkanje; pomoći će pri čišćenju i neće oštetiti tkaninu.

– Ako se unutra nalazi metalni okvir, uklonite ga. Ostavite sve džepove otkopčane. Odrežite sve konce u blizini rajsferšlusa da se ne zapetljaju tokom pranja.

Da li se ranac može prati u mašini za pranje veša?

U zavisnosti od materijala, većina najlonskih ili platnenih rančeva može se prati u mašini. Međutim, ako imaju kožnu ivicu, bolje je da ih ne perete.

Ako postoje spoljne ili unutrašnje mrlje, koristite meku četkicu ili četkicu za zube da nanesete malo deterdženta za pranje sudova i ostavite da odstoji oko 30 minuta.

Okrenite ranac naopako ili ga stavite u jastučnicu ili kesu za veš kako biste izbegli da se kaiševi i patentni zatvarači zakače za bubanj ili da oštete zidove mašine za pranje veša. Za mašinsko pranje koristite malu količinu deterdženta i operite na nežnim ciklusima u hladnoj vodi.

„Preporučujemo vreće za sušenje na vazduhu i ruksake jer sušenje u sušilici može oštetiti postavu i uzrokovati pukotine u uglovima“, kaže Kali Shager iz Land’s Enda.

Ostavite sve patentne zatvarače otkopčane i okačite ranac naopako.

Za ručno pranje potrebno je: blagi deterdžent za uklanjanje fleka (poželjno bez mirisa, boja ili drugih hemikalija), mekana četka za pranje ili stara krpa za četkicu za zube i/ili peškir od sunđera.

Ako postoje mrlje, nanesite sredstvo za uklanjanje mrlja mekom četkom ili četkicom za zube i ostavite da odstoji oko 30 minuta.

Napunite umivaonik mlakom vodom (vruća voda može oštetiti boju). Dodajte malo deterdženta.

Očistite spoljašnji deo ranca mekom četkom ili krpom, posebno se fokusirajući na prljava područja i mrlje.

Okrenite ga naopako i operite unutrašnjost. Bacite prljavu vodu i napunite posudu hladnom vodom. Temeljno isperite i iscedite.

Preklopite ranac u debeli peškir da upije višak vode.

Osušite na vazduhu, savetuje Real Simple.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari