Biti tinejdžer nije lako. U ranim adolescentskim godinama dete se mora susresti s nizom fizičkih i emocionalnih promena, a kako godine prolaze, postaje sve izazovnije.
To je posebno vidljivo u trećem i četvrtom razredu srednje škole, kada polako iz tinejdžerskih godina prelaze u odraslo doba. Ako je reč o mladoj osobi koja ujedno planira da upiše fakultet u drugom gradu, promene koje doživljavaju time su veće. Nesvesno se u njima mešaju tuga, ljutnja, panika, radost, bunt – i sve to u isto vreme, prenosi Dnevnik.hr.
Pre svega se osećaju nelagodno zbog određenih situacija koje donosimo u nastavku. Pritom je važno znati da su sve te situacije normalne i da je s vašim tinejdžerom sve u redu, ali im je potrebno vaše razumijevanje i vaša pomoć.
1. Osećaju tugu zbog napuštanja roditeljskog doma
Bez obzira na to koliko ste se svađali u posljednjih nekoliko godina ili koliko su puta pretili da će otići čim završe, oni su tužni zbog napuštanja roditeljskog doma. Bilo da je reč samo o odlasku na fakultet ili trajnoj selidbi, nije im lako.
No to je zapravo dobro jer znači da ste napravili dobar posao kao roditelj i da se u tom domu osećaju sigurno. Recite im da napuštanje doma ne znači napuštanje zauvek. Za njih će to uvek biti dom i mogu da se vrate u bilo kom trenutku iz bilo kojeg razloga.
2. Boje se sveta odraslih
Možda već i voze, zarađuju preko učeničkih servisa i donose mnoge samostalne odluke, ali im je ideja da zaista budu odrasli, sa svim obvezama koje to nosi, zaista zastrašujuća.
Obećajte da ćete im pomoći u svemu tome. Ne svaljujte svu odgovornost na njih. Nijedan 18-godišnjak ne može znati šta želi do kraja života. Vaše dete mora znati da vas može nazvati u bilo kom trenutku i zatražiti savet ili pomoć.
3. Ne znaju čime žele da se bave
Budimo iskreni – odlučiti u tinejdžerskom dobu o tome čime se želimo baviti ceo život zapravo je teško. Da, postoje oni koji već u vrtiću znaju šta će biti, ali na tinejdžerima je ogroman pritisak odluke pa s razlogom paniče zbog pogrešnog izbora.
Razgovarajte s njima o tome kako bilo ko, na bilo kom uzrastu, može promijeniti mišljenje o smerovima, poslovima, pa čak i karijeri. Ništa ne mora biti uklesano u kamen.
4. Shvataju da su ljudski odnosi vrlo složeni
Kada prođe vreme spontanog pronalaženja prijatelja u peščaniku ili vannastavnih aktivnosti, tinejdžeri počinju da shvataju da su međuljudski odnosi veoma složeni.
To je i razdoblje prvih zaljubljivanja, gašenja nekih prijateljstava, stvaranja novih, mogućih izdaja i svađa, prekida veza i još mnogo toga. Ukratko, suočavaju se sa stvarnim svetom.
Recite im da su ljudski odnosi složeni i teški za sve, ali da ćete uvek biti tu da ih saslušate i podržite.
5. Ne znaju kako da traže zagrljaje, a potrebni su im
U glavi tinejdžera postoji misao da s obzirom na to kako više nisu deca, nisu im potrebni zagrljaji. Štaviše, misle da bi propali u zemlju od srama da neko vidi kako ih mama grli. Međutim, i mi smo u odrasloj dobi naučili da nam zagrljaj itekako treba, a treba i njima.
Pitajte ih možete li ih zagrliti. Njima su potrebni vaši zagrljaji i vaša ljubav više nego ikada.
Nedavno istraživanje na više od 1.600 tinejdžera i njihovih roditelja pokazalo je da su roditelji koji su imali topao odnos sa svojim mlađim tinejdžerima nastavili održavati takav odnos sa svojom decom i u odrasloj dobi. Sada uložite u budućnost odnosa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.