Pirinač bez mane je pahuljast, ukusan, ali se i dalje “oseća pod zubom”, a kad je reč o rižotu formula slasnog jela je i u kremoznosti, kao i finom ukusu koji obezbeđuje bujon. Kako biste skuvali savršena jela od pirinča poslužite se malim kuhinjskim trikovima, piše punkufer.dnevnik.hr.
Savršeno skuvan pirinač je pahuljast, ukusan, ali se i dalje mora “osećati pod zubom”, a kad je reč o pirinču formula slasnog jela je i u kremastoj strukturi, kao i finom ukusu koji obezbeđuje bujon. Kako biste skuvali savršena jela od pirinča poslužite se malim kuhinjskim trikovima.
Da li treba da peremo pirinač?
Kulinarski znalci tvrde da pirinač ne sme da se ispira kada planirate da pripremate rižoto, ali i jela poput paelle ili pirinča na mleku, jer ćete isprati skrob koji daje kremasti ukus. Pirinač je preporučljivo oprati kada ga kupujete u rinfuzi ili primetite da je pirinač neobično beo. U proizvodnji se zrna nekad mešaju s mlevenim pirinčanim brašnom, glukozom ili sličnim dodacima kako bi proizvod bio što belji. Imajte na umu da je dovoljno pirinač oprati jednom ili dvaput pre kuvanja. Voda u kojoj se kuvao pirinač nikada neće biti potpuno čista.
Koliko je vode potrebno?
Većina jela od pirinča će biti ukusnija, ako ga ne kuvate u puno vode, a samim time ni ne cedite nakon kuvanja. Da biste izbegli višak tečnosti na šolju pirinča odmerite šoljicu i po do dve šolje vode. Nakon što prokuva, smanjite vatru na najslabiju i poklopite kako bi se ravnomerno skuvala. Prema potrebi promešajte, ali tek kada je već skoro gotova (na trećoj četvrtini kuvanja). Dva minuta pre nego što je gotov možete da isključite šporet i kratko ostavite poklopljeno. Smeđem pirinču potrebno je više vode nego belom, kao i više vremena da omekša. Vreme kuvanja smeđeg pirinča možete da skratite tako što će da odstoji u vodi najmanje pola sata pre pripreme.
Pravo zrno, odlično jelo
Ukoliko koristite pirinač za rižoto koji nema dovoljno skroba nemoguće je dobiti prepoznatljiv kremast ukus. Stoga potražite pirinač kratkog do srednjeg zrna, punašnog zrna i s visokim sadržajem skroba koje će ipak zadržati nešto čvrstine nakon mešanja. Tri najpopularnije vrste su carnaroli, arborio i vialone nano.
Tajna kremastog rižota
Tehnika za kuvanje rižota razlikuje se od tehnike za pripremu drugih jela od pirinča. Dva minuta pre kraja kuvanja žustro umešajte dobro ohlađen puter i po želji parmezan. Ta tehnika zove se mantekiranje. Dodavanje pavlake italijanski kuvari ne odobravaju. Osim toga, umesto vode za ukusan rižoto biće vam potreban i dobar bujon, koji prethodno zagrejete tako da bude vruć. Dodajte ga malo-pomalo, lagano mešajući, da pirinač stigne da ga upije.
Novi ukusi
Ukoliko želite da oplemenite ukus običnog kuvanog pirinča, pripremite ga na način na koji to čine u Aziji s dodatkomkokosovog mleka. Dodatnu punoću ukusa i arome pružiće mu limunska trava i đumbir. Pirinač kuvan u kokosovom mleku savršen je prilog uz začinjena azijska jela poput karija od mesa i ribe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.