Noć vešticaFoto: Karolina Grabowska / Pexels

Svake godine 31. oktobra u mnogim zemljama sveta proslavlja se Noć veštica. To je vreme kostima, izrezbarenih bundeva, gledanja horor filma i mnogih drugih aktivnosti. Ovaj neobičan praznik ima zanimljivo poreklu, o čemu više možete saznati u nastavku.

Prema pisanju „National Geographic Srbija“, drevni Kelti su slavili Novu godinu 1. novembra. Veče uoči Samhaina – koje je ljudima danas poznato kao Noć veštica – smatralo se da duhovi hodaju Zemljom na putu u zagrobni život.

Osim žrtvovanja životinja bogovima i okupljanja oko vatre, Kelti su veče pre dočeka Nove godine, često nosili i kostime, verovatno od životinjske kože, kako bi zbunili duhove da ih ne bi obuzeli. Takođe su verovali da noseći maske oličavaju svoje mrtve pretke. Mladići su se oblačili kao žene i obrnuto, označavajući privremeni prekid uobičajenih društvenih podela.

U ranijim verzijama „nestašluka ili poslastica“, verovalo se da su kostimirani Kelti išli od kuće do kuće i smešnim ponašanjem tražili hranu i piće. Ova praksa je inspirisana možda starijim običajima ostavljanja hrane i pića na otvorenom kao dar natprirodnim bićima.

Uticaj hrišćanstva na Noć veštica

Keltska Nova godina Samhain je kasnije preobražen, jer su hrišćani preuzimali paganske praznike. Na primer, u VII veku papa Bonifacije IV proglasio je 1. novembar za dan Svih svetih.

Noć pred ovaj dan je i dalje slavljena uz lomače, kostime i parade, samo uz novo ime – noć uoči Svih svetih (All Hallows Eve, ili Halloween).

Evropski migranti su preneli Noć veštica u Ameriku, a sama proslava je postala popularna početkom 19. veka sa velikom migracijom irskog stanovništva.

Grad Anoka u državi Minesota je možda dom prve zvanične proslave Noći veštica. Počevši 1920. godine, grad je počeo sa priređivanjem parade i pravljenjem lomače, a neki učesnici su čak oslobodili stoku na ulicama grada.

Neke priče o Noći veštica jednostavno neće izumreti, iako postoji vrlo malo osnova za strah. Na primer, veruje se da satanistički kultovi (mnogo više uobičajeni u mašti nego u stvarnosti) žrtvuju crne mačke na Noć veštica.

Međutim, stručnjaci kažu da nema dovoljno dokaza za ovakva dela, a nekoliko izolovanih incidenata zlostavljanja crnih mačaka su počinili uznemireni, često adolescentski usamljenici.

Još jedan bauk vezan za Noć veštica su slatkiši puni otrova, igli i žileta.

Sociolog Džoel Best kaže da nije bio u mogućnosti da pronađe potvrdne izveštaje o detetu koje je ubijeno, ili ozbiljno povređeno od zagađenih slatkiša. Takođe navodi da su ovakve izmišljotine samo preventivne mere roditelja koji žele da zaštite svoju decu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari