Poput Romea, Julija i preostale četiri žabe trenutno se nalaze u karantinu u konzervacionom centru Prirodnjačkog muzeja.
Iako je uzimanje životinja iz njihovog prirodnog okruženja i stavljanje u akvarijume rizično samo po sebi, Kris Džordan iz teksaške organizacije Global Wildlife Conservation, koja se bavi zaštitom i pružanjem pomoći ugroženim vrstama, objašnjava da je to jedini način da vodene žabe Sehuencas nastave da žive.
„Mi imamo realnu šansu da sačuvamo Sehuencas vodenu žabu – čime bi došlo do obnavljanja jedinstvenog diverziteta života u šumama Bolivije. Takođe, dobili bismo i važne informacije o tome kako obnoviti populaciju sličnih vrsta koje su u velikoj opasnosti od izumiranja“, kaže Džordan.
Julija i četiri druge žabe najpre će biti medicinski tretirane kako bi se zaštitile od infektivnih bolesti koja ubijaju vodozemce širom sveta. Potom će se Romeo i Julija napokon susresti u nadi da stvore naslednika Sehuencas vodenih žaba, koga bi istraživači onda vratili u prirodu.
Slučaj Romea i Julije nedvosmisleno ukazuje na opasnosti sa kojima se ova i slične vrste svakodnevno suočavaju – izumiranjem – i to zbog nestajanja prirodnih staništa, zagađenja i klimatskih promena.
„Priča o Romeu može zaista da posluži kao dobar primer kako bi se razumele pretnje i došlo do zaključka kako da sačuvamo ovakve i slične vrste“, zaključuje Kamaćo Badani.
U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.