Kako magnezijum utiče na naše telo i koliko ga dnevno treba uneti 1Foto: Stepan Popov / Alamy / Alamy / Profimedia

Magnezijum je esencijalni mineral koji igra vitalnu ulogu u brojnim fiziološkim funkcijama u ljudskom telu. Uključen je u više od 300 enzimskih reakcija, doprinoseći različitim aspektima zdravlja, od održavanja jakih kostiju do podržavanja funkcije srca, pa čak i uticaja na raspoloženje i mentalno blagostanje.

Ljudskom telu je potrebno 360 do 410 mg magnezijuma dnevno, a evo kako ovaj mineral doprinosi našem zdravlju.

1. Metaboliše važne hranljive materije

Magnezijum je kofaktor u enzimskim reakcijama odgovornim za metabolizam hranljivih materija, uključujući ugljene hidrate, proteine i masti. Pomaže u pretvaranju hrane u energiju i pomaže telu da efikasno koristi primljene kalorije.

Primarni izvor energije u telu, adenozin trifosfat (ATP), zahteva magnezijum za njegovu sintezu. Bez adekvatne količine magnezijuma, proizvodnja energije može biti ugrožena, što dovodi do umora i smanjene fizičke performanse, piše Times of India.

2. Održava zdravlje kostiju

Magnezijum je neophodan za održavanje jakih i zdravih kostiju. Deluje u kombinaciji sa kalcijumom i vitaminom D za promovisanje mineralizacije i strukture kostiju.

Nedostatak magnezijuma može dovesti do slabljenja kostiju i povećanog rizika od osteoporoze.

3. Održava srce zdravim

Magnezijum igra ključnu ulogu u zdravlju srca. Pomaže u regulisanju krvnog pritiska jer utiče na širenje i sužavanje krvnih sudova. Adekvatan nivo magnezijuma povezan je sa smanjenim rizikom od hipertenzije i kardiovaskularnih bolesti.

4. Pomaže u kontrakciji i opuštanju mišića

Mišići, uključujući srce, oslanjaju se na magnezijum da bi pravilno funkcionisao. Neophodan je za kontrakcije mišića i opuštanje. Nedostatak može dovesti do grčeva u mišićima, slabosti i nepravilnog srčanog ritma.

5. Pomaže u funkciji nerava

Magnezijum je uključen u prenos signala između nervnih ćelija i mišića. Pomaže u regulisanju neurotransmitera i ključan je za celokupnu funkciju nervnog sistema.

Nizak nivo magnezijuma može dovesti do simptoma kao što su peckanje, utrnulost i grčevi u mišićima.

6. Magnezijum pomaže u stvaranju proteina

Magnezijum igra ključnu ulogu u stvaranju proteina, koji je neophodan za rast, popravku i održavanje tkiva u telu. Posebno je ključna za sintezu DNK i RNK.

7. Jača imuni sistem

Adekvatni nivoi magnezijuma su povezani sa dobrim funkcionisanjem imunološkog sistema. Može pomoći telu da se odbrani od infekcija i bolesti.

8. Metaboliše glukozu

Magnezijum utiče na oslobađanje insulina i unos glukoze u ćelije. On igra ulogu u metabolizmu glukoze i pomaže u regulisanju nivoa šećera u krvi.

Nizak nivo magnezijuma je povezan sa rezistencijom na insulin, što može povećati rizik od dijabetesa tipa 2.

​9. Poboljšava raspoloženje

Sve je više dokaza da magnezijum može uticati na mentalno zdravlje i regulaciju raspoloženja. On je uključen u proizvodnju neurotransmitera kao što je serotonin i može igrati ulogu u stanjima kao što su depresija i anksioznost.

Neka istraživanja pokazuju da suplementacija magnezijuma može poboljšati raspoloženje i smanjiti simptome depresije.

10. Nedostatak magnezijuma utiče na organizam na nekoliko načina

Uprkos njegovom značaju, nedostatak magnezijuma nije neuobičajen, a mnogi ljudi ne unose adekvatne količine ovog minerala u ishrani.

Faktori kao što su loš izbor u ishrani, određena medicinska stanja, lekovi i prekomerni unos alkohola mogu doprineti nedostatku magnezijuma. Simptomi nedostatka magnezijuma mogu biti različiti i mogu uključivati grčeve u mišićima, slabost mišića, umor, mučninu, gubitak apetita, abnormalne srčane ritmove i utrnulost ili peckanje.

Ozbiljni nedostatak magnezijuma može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema, uključujući napade i abnormalne srčane ritmove, piše n1info.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari