Kako odabrati pouzdan starački dom 1Foto: EPA-EFE/MARISCAL

Starost može biti puna izazova. Neko ima ideju kako bi voleo da je provede. Planovi se nekad ostvare, nekad ne. Svakako, starost treba da bude dostojanstvena, uprkos poteškoćama koje ona sa sobom nosi.

Kada nastupi trenutak u kom je starijoj osobi potrebna stalna pomoć u svakodnevnim aktivnostima, jedno od dobrih rešenja je starački dom.

Kako napraviti najbolji izbor doma za stare, s obzirom da je ponuda na tržištu zaista velika?

Ima više kriterijuma za izbor staračkog doma. Neki od njih mogu se smatrati bitnijim od drugih.

Privatni starački domovi su ustanove socijalne zaštite, čija je uloga da obezbede smeštaj i zdravstvenu negu starim licima, koja ne mogu samostalno da se brinu o sebi.

Kada je reč o prvom kriterijumu kod biranja staračkog doma, on se odnosi, upravo na zdravstveno zbrinjavanje. Ako krenete da se raspitujete za uslove u nekom staračkom domu, prvo što će vas pitati jeste da opišete zdravstveno stanje osobe za koju tražite smeštaj u staračkom domu.

Neophodno je da se ustanovi da li postoje uslovi za medicinsko zbrinjavanje. Većina domova za stare može da zbrine osobe koje imaju tipične zdravstvene probleme vezane za starost.

Kako odabrati pouzdan starački dom 2
Ilustracija Foto: EPA-EFE/MARISCAL

U nekim ređim slučajevima potrebna je drugačija vrsta medicinskog nadzora, to jest nege. Takva vrsta nege naziva se palijativna.

Međutim, kada je reč o tipičnim tegobama vezanim za treće doba, starački domovi su idealna mesta za zbrinjavanje. Tu spadaju demencija, ograničena pokretljivost usled povrede ili bolesti, neurološka, kardiovaskularna, reumatološka oboljenja.

Ne samo da domovi za stare imaju stručan kadar, koji će se baviti medicinskim nadzorom, već su i projektovani tako da život u njima starijim osobama bude maksimalno olakšan. Sve prostorije i pristupne tačke adaptirane su za kretanje osoba sa invaliditetom.

Kada utvrdite koji domovi za stare su pogodni za smeštaj u odnosu na zdravstveno stanje, dalja selekcija vrši se prema nekim drugim merilima.

Cena mesečnog korišćenja doma za stare važna je za konačnu odluku. Međutim, na nju utiče i to koji tip smeštaja birate.

Jednokrevetne sobe i apartmani skuplji su od dvokrevetnih i trokrevetnih soba. Ušteda je značajna.

Važno je da li starija osoba, za koju se smeštaj traži, voli da bude stalno u društvu ili je po prirodi samotnjak. Uz poštovanje njene želje i odluke bira se tip sobe.

Što se tiče lokacije ona može, a ne mora da igra značajnu ulogu. Kada mlađi članovi porodice nisu u mogućnosti da često dolaze u posetu, na primer ako žive u inostranstvu, onda lokacija doma za stare nije toliko značajna.

Nasuprot tome, porodice koje stanuju u blizini, treba da traže dom za stare do koga će lakše i brže stići, kako bi češće mogli da dolaze u posetu. Dom se može nalaziti u blizini kuće ili posla, negde gde je lako dostupan.

Kako odabrati pouzdan starački dom 3
Ove godine sporazum sa državom potpisalo 25 privatnih domova Ilustracija: Pixabay/ dassel

Starački domovi u centru grada razlikuju se od onih koji su u selima, prigradskim naseljima ili na udaljenijim lokacijama van urbanih naselja. Obično oni koji su u ruralnim sredinama imaju prostranija dvorišta i zauzimaju veću kvadraturu. Na prvom mestu, poštuje se želja starije osobe koja ide u dom i njeno mišljenje o tome gde joj se najviše dopada.

Najvažniji činilac u pravljenju izbora je dobra i pozitivna atmosfera. Društveni život veoma je važan. Ne treba sve da se svede samo na zdravstvenu negu.

U boljim staračkim domovima su svesni toga. Zaposleni imaju zadatak da organizuju svakodnevne zanimljive aktivnosti, kao što su društvene igre, razgovori, slušanje muzike, zajedničko gledanje zabavnog programa na televiziji. Organizuju se proslave rođendana, obeležavanje praznika, itd. Ispunjen društveni život je podjednako važan kao i svi ostali segmenti.

Zašto su starački domovi najbolji izbor za osobe koje ne mogu više samostalno da žive i staraju se o sebi?

Pre svega, uvek je neko tu ko brine o njihovoj bezbednosti.

Ishrana je veoma kvalitetna i prilagođena savetima lekara. Starije osobe imaju društvo svojih vršnjaka, tako da se nikad ne osećaju usamljeno.

Pored pregleda lekara opšte prakse, obezbeđeni su i kontrolni specijalistički pregledi, koji se po potrebi i u dogovoru s porodicom zakazuju i sprovode.

Medicinsko osoblje, koje je zaposleno u domu za stare, vodi računa da svaki korisnik doma redovno uzima prepisanu terapiju.

Briga o starima je posao u tri smene, koji se teže sprovodi u kućnim uslovima. Jasno je da to nije posao za jednu osobu, već za više njih.

U domovima za stare tu ulogu vrše timovi stručnih ljudi, koji su specijalizovani za oblast gerijatrije.

S obzirom da postoji veliki broj domova za stare, pretragu za onim koji vam po svim merilima najviše odgovara započnite na mirandre.com jer se upravo tu nalaze skoro svi na jednom mestu.

Detaljno se upoznajte sa ponudom, cenama, sadržajima koji se nude i pogledajte galerije slika.

Prilikom odlučivanja budite sistematični, redom uzimajući u obzir gore navedene kriterijume. Sledite svoj osećaj i nećete pogrešiti.

Konačnu reč daje starija osoba koja treba da se preseli u dom, ali ako ona ne može više samostalno da odlučuje, uzdajte se u svoju procenu i iskustva drugih kako biste odabrali najbolji starački dom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari