Avokado je voće zdravo za srce i vid, hranljivo je i pomaže u sprečavanju pojave raka, dok ananas pozitivno utiče na raspoloženje i bogat je mineralima poput gvožđa i mangana, a sadrži dosta vitamina C i beta karoten.
S obzirom da ove voćke nisu najjeftinije, treba znati da ih možete uzgajati kod kuće i sačekati svoje sopstvene plodove nastale iz semena koje ste sami posadili.
U nastavku teksta možete pratiti korak po korak pri uzgajanju sopstvene biljke, a ispod koraka nalazi se i video snimak procesa sadnje.
Avokado
Avokado je jedan od najdivnijih plodova leta, bogat hranljivim sastojcima i ukusom. S obzirom da mu cena nije najniža, sledeći put kada pravite slatkiš ili seckate avokado za salatu, pokušajte da sačuvate koštice i pretvorite ih u stabla avokada.
1. Pažljivo izvatite košticu i očistite je
Počnite tako što ćete pažljivo ukloniti košticu iz avokada (bez da je posečete), a zatim je operite od ostatka ploda (često pomaže ako košticu potopite u malo vode na nekoliko minuta, a zatim uklonite zeleni deo). Pazite da ne uklonite smeđu kožicu sa koštice – to je poklopac semena.
2. Pronađite koji je kraj „gore“, a koji „dole“
Neke koštice avokada su blago duguljaste, dok su druge oblikovane skoro kao savršene loptice – ali sve koštice avokada imaju „dno“ (odakle će rasti koren) i „vrh“ (iz kojeg će izrasti klica). Malo šiljati kraj je vrh, a ravan kraj je dno.
Da bi vaša koštica nikla, moraćete da stavite donji kraj korena u vodu, tako da je veoma važno da shvatite koji kraj je ‘vrh’, a koji ‘dno’ pre nego što ga probušite čačkalicama.
3. Probušite sa tri čačkalice
Uzmite tri čačkalice i zabodite ih pod blagim uglom nadole u seme avokada, ravnomerno raspoređene po obodu avokada. Ove čačkalice su neka vrsta ‘skele’ za avokado, koja će vam omogućiti da donju polovinu avokada ostavite u vodi, pa stoga čačkalice moraju biti čvrsto uglavljene.
Preporučljivo je da ih ubodete pod blagim uglom (nadole), tako da veći deo avokada leži u vodi kada skelu čačkalica stavite preko čaše.
4. Ostavite seme do pola potopljeno u čašu vode
Kada seme avokada potopite u vodu, ostavite ga na mestu gde ima sunčeve svetlosti. Poželjno je koristiti prozirno staklo tako da možete lako da vidite kada koren počinje da raste, kao i kada treba promeniti vodu. Mnogi vodiči preporučuju da se voda menja svaki dan, ali je bolje menjati vodu svakih pet do nedelju dana.
Voda se redovno menja kako bi se sprečila pojava buđi, bakterija i gljivica, koji mogu da unište vašu malu klicu avokada.
5. Sačekajte da seme proklija
Mnogi vodiči kažu da nicanje može da potraje od dve do četiri nedelje, ali praksa pokazuje da je potrebno najmanje osam nedelja da se dobije klica, pa zato budite strpljivi. Evo procesa kojem ćete prisustvovati:
– Vrh koštice avokada će se osušiti i formirati pukotinu, a zaštitna braon kora semenke će se oljuštiti.
– Pukotina će se protezati sve do dna koštice avokada, a kroz pukotinu na dnu će početi da izlazi mali koren.
– Glavni koren će rasti i postati sve duži i duži (može se i granati), a na kraju će mala klica proviriti kroz vrh koštice avokada.
– Ne dozvolite da se vaš koren osuši – to će uzrokovati smrt biljke.
6. Kada je drvo visoko oko 15 cm treba ga posaditi u saksiju
Kada stabljika bude dugačka oko 15 cm, odrežite je na oko 8 cm, da biste podstakli novi rast. Kada ponovo dosegne 15 cm, stavite avokado u bogato humusno tlo u saksiju prečnika 25 cm, ostavljajući gornju polovinu semena izloženu svetlosti.
Stavite na prozor. Avokado voli sunce – što više sunca to bolje.
7. Zalijevajte i gledajte kako raste
Tlo uvek treba da bude vlažno, ali ne i prezasićeno.
Žuti listovi su znak prekomernog zalivanja; pustite da se biljka osuši nekoliko dana ako dođe do žutenja.
8. Razdvojite gornje listove da biste podstakli žbunje
Kada stabljika dostigne visinu od 12 inča, odvojite gornja dva seta listova. Ovo će podstaći biljku da se razvija u sranu, što će je učiniti žbunastom.
Svaki put kada biljka naraste još 6 inča, razdvojite dva najnovija seta listova na vrhu.
Napomena: Na stablo avokada često znaju da se skupe lisne vaške. Kako biste ih otklonili, saperite ih mlazom vode a zatim liske poprskajte mešavinom vode i tečnosti za sudove.
Takođe, preko leta biljku možete držati napolju, ali je važno da je zimi držite unutra. Da biste dobili plod, neophodno je da imate strpljenja. Plod nastaje nakon tri ili četiri godine, a u nekim slučajevima drvo nikada ne urodi plodom. Mogućnost za rađanje je veća ako imate više stabljika jednu do druge, što im omogućava oprašivanje.
Ananas
1. Kupite svež ananas
Sledeći put kada kupite svež ananas za jelo, izaberite onaj koji je dobro zreo, sa lepim zdravim zelenim listovima na vrhu. Izbegavajte one koji su prezrele ili koji imaju uvele ili bolesne listove.
2. Isecite ‘krunu’ ananasa
Koristeći oštar nož, odrežite vrh ananasa blizu krune.
Pažljivo odrežite koru i preostali deo voćke.
3. Uklonite listove sa stabljike
Skinite neke od donjih listova na stabljici ananasa koji su ostali nakon odtranjivanja ploda, otkrivajući oko jedan inč gole stabljike.
4. Ostavite stabljiku da se osuši
Ostavite krunu ananasa na nekoliko dana da bi se ‘rana’ osušila. Ananas je podložan truljenju, pa je važno da ‘osušite odsečeni kraj pre sadnje.
5. Posadite stabljiku ananasa
Napunite saksiju od 6 do 8 inča (najbolja je glina, ali bilo koja saksija može) mešavinom za cveće.
Posadite krunu ananasa na dubinu od oko jednog inča, u nežno utabajte tlo oko nje.
6. Zalivanje
Stabljiku ananasa zalijte vrlo malo, tek toliko da navlažite tlo – za to je pogodna boca sa raspršivačem.
Stavite saksiju na svetao prozor i zalijte biljku kada se osuši, samo toliko da ostane vlažna.
7. Sačekajte da se ananas ‘primi’
Biće potrebno oko jedan do tri meseca da se vaš ananas ukoreni. Da biste testirali napredak, lagano povucite krunu da vidite da li se drži u tlu. Ne povlačite previše snažno da ne biste slomili korenje.
8. Presadite biljku ananasa
Kada se vaš ananas čvrsto ukoreni, počeće da rastu novi listovi iz centralnog dela.
U ovom trenutku možete presaditi biljku u saksiju od 10 do 12 inča 🙂
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.