Kako se pravi šećerna vuna, slatkiš koji je nastao pre 120 godina 1Foto: M.P./Danas

Nema deteta koje ne voli šećernu vunu, slatkiš koji je nastao pre 120 godina a izumeo ga je zubar i zato kad god bi deca tražila šarenog šećera, uvek su imala agument da je to baš zdravo.

A na vašarima, sajmovima, novogodišnjim i rođendanskim slavljima, skoro svuda se pravi i prodaje šećerna vuna, jednostavan slatkiš koji vam se zalepi za zube, obraze i za sećanje.

Privuče vas prvo miris otopljenog šećera, pa igra otopljenih vlakama koja na plamenu postaju vunasta a ostalo … već znate.

„Još se sećam tog mirisa i podseća me na detinjstvo i radost malim stvarima. Kad ga osetim negde, odmah idem da vidim ko prodaje. I kupim, da znate. Nekad vodim unučiće a nekad i sama sebe počastim“, priča Marija Juhas.

Zrenjaninac Nenad Nemčev bavi se proizvodnjom šećerne vune, ima jednostvnu mašinu i više aroma šećera pa pravi šećernu vunu u duginim bojama.

Kaže da mu se sviđa taj posao jer su njegove mušterije uvek vesele i vole taj proizvod.

„Sviđa mi se da pravim šećernu vunu, imam više aroma i od svega toga pravim slatkiš. Ovim poslom bavim se pet godina, radim ovde u gradu ali gostujem i na vašarima i manifestacijama“, objašnjava Nenad Nemčev.

A šta je recept za šećernu vunu ? Šećer, kaže naš sagovornik, i malo aroma da bi čarolija nastala.

„Šećer je glavni, tu su arome i važno je kako vrtiš. Mašina radi na plin, pa kad sipam šećer ubrzo izlaze rastopljene trake, koje namotavam na drveni štapić. Imam ukuse borovnice, jabuke, limuna, maline, vanile. Sve arome pomešan i stavljam na svoj proizvod“, objašnjava Nemčev.

Šećerna vuna je toliko „sladak“ proizvod da ima i svoj dan, to je 7. decembar koji se praznuje u Americi gde je 1897. godine patentirana mašina za proizvodnju ovog slatkiša.

Izum, u čijem nastanku je učestvovao i jedna zubar, predstavljen je na sajmu u Sent Luisu, 1904. godine.

Na istom sajmu predstavljen je i kornet za sladoled, dr Peper, hot dog u zemičkama i kikiriki puter.

Šećerna vuna bila je hit sajma, što je ostala do dan danas. Ne bez razloga, jer i mirisom i ukusom podseća na bezbrižnost.

Danas ona može da se napravi i u kućnim uslovima, mašine za njeno spravljanje su dostupne kupcima a ima i nekih saveta za kućne uslove da se mašina napravi od limenke i vrti bušilicom, ali pošto je reč o hrani bolje je to, ipak, prepustiti preofesionalcima.

O šećernoj vuni postoji i izreka, koja se koristi kada ti nešto baš dobro ide pa se kaže: “ Ide ko šećerna vuna na vašarski dan !“ .

Više vesti iz ovog grada čitajte na sledećem linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari