jezikFoto: Jochen Tack / Alamy / Alamy / Profimedia

 

Jezik je važan za govor, gutanje, prepoznavanje ukusa, kao i u procesu konzumiranja hrane, ali može otkriti i određene bolesti.

Normalan, zdrav jezik je ravnomerno ružičaste boje, što ukazuje na normalan protok krvi. Po površini nema tamnih ili bledih delova.

Žuti jezik je termin koji se koristi za opisivanje područja na jeziku koji ima sivkasto-žute naslage koje mogu pokriti ceo jezik ili se pojaviti u mrljama. Ovo je obično samo znak ostatka hrane ili mrtvih ćelija na jeziku. Pojava žute boje je u većini slučajeva bezopasna, ali ipak može ukazivati na neka stanja.

„Naš jezik je prekriven receptorima za hranu zvanim papile (bradavice ukusa) i nalaze se u vidu sitnih izbočina na površini jezika. Ovde se skuplja hrana i ostaci zbog velike površine papila. Kao rezultat, možete završiti sa žutim jezikom i lošim zadahom“, objašnjava specijalista interne medicine dr Tušar Tajal.

Pored navedenog, žuti jezik može uzrokovati:

začini poput kurkume,
hranu poput bundeve,
pušenje,
duvan za žvakanje,
loša oralna higijena,
nošenje proteza ili veštačkih zuba,
dehidracija,
redovno konzumiranje alkohola,
previše konzumiranja čaja i kafe.

Gusta žuta prevlaka na sredini jezika

To znači da imate puno hrane i stagnaciju toplote u sistemu za varenje. Nedostaju vam korisne bakterije. Ako su naslage veće na srednjem i zadnjem delu jezika, obratite pažnju na debelo crevo. Mogu se javiti i sledeći simptomi: toplota tela, često znojenje, telesni miris i loš zadah, žuta mokraća, zatvor, tamna stolica, nadimanje, nadimanje, crveno lice, živi snovi, noćne more ili nesanica. Sve ovo ukazuje na visok krvni pritisak, visok nivo holesterola, dijabetes, bolest jetre i/ili žučne kese

Žuti jezik takođe može ukazivati na:

1. Geografski jezik

„Geografski jezik je bezopasno stanje koje se obično pojavljuje na vrhu i bočnim stranama jezika“, kaže doktorka.

Pege koje se pojavljuju na geografskom jeziku nemaju papile na površini, glatke su i crvene, često sa blago podignutim beličastim ivicama. Ponekad može izazvati bol u jeziku i učiniti vas osetljivijim na određenu hranu kao što su začini, so i slatkiši. Uzrok ovog stanja je nepoznat, međutim, kaže se da bi moglo biti povezano sa psihološkim aspektom kao što je stres. Takođe je povezan sa autoimunim stanjima kao što je psorijaza.

2. Oralni lichen planus

Ovo je hronično, autoimuno inflamatorno stanje koje može izazvati beličasto-žute fleke u ustima sa čirevima, bolom ili pečenjem, otokom i crvenilom. Ova bolest je nepoznatog uzroka i može se pogoršati tokom veće izloženosti stresu. Za lečenje se mogu koristiti lokalni ili oralni kortikosteroidi, redovni stomatološki pregledi, održavanje oralne higijene i prestanak konzumiranja alkohola i pušenja.

3. Žutica

Žutica uzrokuje žutu kožu i oči. Ovo stanje se javlja kada je jetra upaljena i ne može da obradi bilirubin, koji se zatim nakuplja u telu i može izazvati žućkastu promenu boje donje strane jezika. U ovom slučaju, trebalo bi da se obratite svom lekaru.

4. Oralni drozd

To je gljivična infekcija uzrokovana gljivicom Candida. Ako ste pogođeni, možda ćete imati prljavo bele ili žute fleke u ustima i jeziku sa neprijatnim ukusom i bolom. Antifungalni lekovi dobro deluju u lečenju ove infekcije.

5. Lekovi

Neki lekovi kao što su oralni kontraceptivi i lekovi za HIV mogu izazvati promenu boje jezika.

6. Suva usta

Simptom suvih usta se javlja kada pljuvačne žlezde u ustima ne proizvode dovoljno pljuvačke da bi usta održala vlažna. Ovo može izazvati nakupljanje bakterija i dovesti do žutih mrlja na jeziku. Ovo stanje značajno smanjuje kvalitet života jer utiče na jednostavne aktivnosti kao što je gutanje. Sjogrenov sindrom, dijabetes, zračenje i hemoterapija mogu izazvati suva usta.

Kako se otarasiti žutog jezika?

Ono što je najvažnije, ako je u pitanju neko od prethodno navedenih zdravstvenih stanja ili bilo koje drugo, važno je da ste u kontaktu sa lekarom. Ako nije ozbiljno stanje, žuti jezik možete lečiti na sledeći način:

1. Dobra oralna higijena

Ovo je najvažniji korak u prevenciji i lečenju žutog jezika.

„Perite zube dva puta dnevno po dva minuta, a koncem jednom dnevno“m predlaže dr Tajal.

Takođe možete ukloniti bakterije sa površine jezika dodatnim alatima, na primer strugačem za jezik (čistačem) ili četkicom za zube sa mekim vlaknima.

2. Prestani da pušiš

Osim što je generalno nezdravo, pušenje takođe iritira ovaj važan mišićni organ i čini ga osetljivijim na promene boje. Ako ste pušač, prestanak pušenja je jedna od najboljih odluka koje možete doneti za svoje opšte zdravlje, a takođe će vam pomoći da poboljšate izgled vašeg jezika.

3. Povećajte unos vlakana

„Vlakna pomažu u stimulisanju proizvodnje pljuvačke, što može pomoći da jezik ostane čist i vlažan. Cilj je da se u organizam unese najmanje 25 do 35 grama vlakana dnevno“,  kaže doktorka.

Drugim rečima, uključite više voća, povrća, integralnih žitarica i mahunarki u svoju ishranu, prenosi živim.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari