Američka država Kalifornija poznata je po najstrožim zakonima o zaštiti prirode. Tako, na primer, ni u jednoj drugoj državi Amerike ne postoje tako strogi propisi o dozvoljenom oslobađanju gasova iz automobilskih motora. Kako izgleda, Kalifornija bi uskoro mogla da zabrani upotrebu klasičnih sijalica sa usijanim vlaknom.

Američka država Kalifornija poznata je po najstrožim zakonima o zaštiti prirode. Tako, na primer, ni u jednoj drugoj državi Amerike ne postoje tako strogi propisi o dozvoljenom oslobađanju gasova iz automobilskih motora. Kako izgleda, Kalifornija bi uskoro mogla da zabrani upotrebu klasičnih sijalica sa usijanim vlaknom. Pronađene još pre 125 godina, takve sijalice troše 95 odsto energije na zagrevanje, a svega 5 odsto na emitovanje svetlosti. Drugim rečima, sijalica od sto vati mnogo više služi kao sušara za mrtve mušice u lusteru nego što osvetljava sobu.
Član Kongresa države Kalifornija, Lojd Levin predlaže da se klasične sijalice zamene kompaktnim fluoroscentnim sijalicama koje za istu količinu svetla troše svega 25 odsto energije klasične sijalice, a pri tom emituju 70 odsto manje toplote. Praktično rečeno, kompaktna fluoroscentna sijalica od 20 vati daje istu količinu svetla kao klasična od 75 vati, a traje 13 puta duže.
Od prve pojave na tržištu, osamdesetih godina, fluoroscentne sijalice neprestano se usavršavaju, a njihova cena pada. Za razliku od fluo-cevi, sijalicama nisu potrebni prigušnica i starter i mogu da se uvrnu u obično sijalično grlo. Proizvode se u nekoliko različitih vrsta bele boje. Godišnja ušteda po domaćinstvu, prenosi Glas Amerike, mogla bi da bude između 40 i 50 dolara. Ali nije sve u tome. Štedljivije sijalice znatno bi smanjile opterećenje električne mreže, a samim tim i oslobađanje štetnih gasova iz termoelektrana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari