Kina: Neobična istorija fudbala 1

Fudbalska reprezentacija Narodne Republike Kine nije učestvovala na Svetskom prvenstvu u Rusiji, ali je najmnogoljudnija zemlja na svetu bila veoma prisutna na jednomesečnoj globalnoj manifestaciji.

Širom 12 fudbalskih stadiona u 11 gradova Rusije dominirali su oglasi sa kineskim hijeroglifima, reklame nekih od najpoznatijih kompanija iz druge po veličini globalne ekonomije.

Veza Kine i fudbala je veoma stara. FIFA navodi kako je „najraniji vid ove igre za koji postoji naučno uporište bio vežba iz vojnog udžbenika koji potiče iz Kine drugog ili trećeg veka pre nove ere“. Time nije rečeno da je fudbal izmišljen u Kini. Fudbal je lopta za šutiranje u igri od davnina svojstvena svim delovima sveta. No, drevni Kinezi su bili među retkim revnosnim beležnicima koji su o tome pisali.

FIFA ne navodi o kom se „vojnom udžbeniku“ radi, ali poznavaoci kineske istorije navode da je reč o Zapisima velikog istoričara prikupljenim oko 94. godine pre Hrista. Pominje se da su tokom perioda Zaraćenih država (475-221 p.n.e.) ljudi u bogatoj i moćnoj državi Ći (današnja pokrajina Šandong) uživali u različitim razonodama, od kojih je jedna zvana cuđu, doslovno „šutiranje lopte“.

Tokom Han perioda (206 p.n.e do 220 n.e.) cuđu se razvio u profesionalni sport. Igran na posebnom terenu – sa tribinama za gledaoce – dva tima od po 12 igrača nastojala su da uteraju kožnu loptu napunjenu životinjskom dlakom u gol. Igra je bila popularna među elitom i vojnicima, koji su je upražnjavali kao vrstu vežbe.

Popularnost cuđua je uzletela tokom dinastije Tang (618-907), kada je u loptu od kože udenuta životinjska mešina korišćena radi boljeg manevrisanja. Između dva rivalska tima lakša lopta je mogla da ide na veće razdaljine i sa dve gol kapije, cuđu je više podsećao na današnji fudbal. Postojali su i ženski timovi.

No, već tokom Song perioda (960-1279) cuđu više nije bio timski sport. Umesto toga su jedan ili više igrača nastojali da održavaju loptu u vazduhu što je moguće duže, koristeći za to različite delove tela, izuzev ruku.

Za dinastije Juan i Ming (1279-1644) cuđu je ostao popularan među aristokratama i zvaničnicima, mada je postepeno počeo da biva povezivan sa gresima, igra je promovisana u javnim kućama da bi bile privučene mušterije. Imperator Taizu iz dinastije Ming je čak izdao dekret braneći zvaničnicima i vojnicima da igraju cuđu ili će im, u protivnom, biti amputirana stopala. Sledstvena dinastija Ćing (1644-1911) je, takođe, zabranila igru među plemenitima i zvaničnicima u nastojanju da spreči njihovo nezalaganje na poslu. Cuđu je eventualno nestao.

U moderno doba je igra izmišljena u Engleskoj a poistovećena sa fudbalom postala jedan od globalno najpopularnijih sportova. Kinezi koji su imali sličnu igru pre više od 2.000 godina, tek nastoje da se priključe. NR Kina se kvalifikovala jedino za SP 2002, kada je reprezentaciju predvodio srpski trener Bora Milutinović.

Zato je predsednik Si Đinping, ljubitelj fudbala, poslednjih godina neprekidno pozivao da NR Kina postane fudbalska supersila, sposobna da se kvalifikuje, bude domaćin i konačno – osvoji SP. Radi toga je kineska Vlada povećala investicije u škole fudbala kako bi obučile buduće mlade igrače i uvela časove te igre u osnovne i srednje škole.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari