Sezona prehlade, gripa i drugih respiratornih oboljenja je u punom jeku, a istovremeno je začepljen nos svakako jedna od najneugodnijih stvari.
Zapušen nos zbog teškog disanja uzrokuje pritisak u sinusima i glavobolju pa je dr Džastin Luis, njujorški kiropraktičar, podelio video o tome kako brzo bez kapi da odpušite nos.
To je vrsta akupresure: jednom rukom gurate nos na jednu stranu, a istovremeno palcem druge ruke gurate jagodicu nagore.
Pomeranjem nosnog septuma u stranu, ovo privremeno ublažava opstrukciju. Pritisak na krvne sudove koji dovode krv u nos, međutim, može izazvati i kratkotrajne promene u protoku krvi, zbog čega osećate olakšanje.
@moorewellness Clear your stuffy nose INSTANTLY #stuffynose #sinusrelief #sinuspressure #selfcare ♬ Aesthetic – Tollan Kim
To je kratkoročno rešenje, ali ako nastavite da pokušavate da ispraznite nos da biste konačno mogli da dišete, a ne uspe, vredi pokušati.
Šta uzrokuje začepljenost nosa?
Začepljen nos obično nije razlog za paniku. Uzrokuje ga zapaljenje sluzokože u nosu i sinusima. Postoji nekoliko razloga zašto se to dešava.
Kod nekih ljudi to je anatomska karakteristika nosne šupljine (uske nozdrve, devijacija nosnog septuma), kod drugih se mogu razviti anatomske abnormalnosti, na primer, nosna školjka se uvećava usled hronične upale usled alergija.
Pored anatomskih razloga, začepljenju može doprineti i prekomerno lučenje sluzi usled infekcije ili alergije. U nekim slučajevima, međutim, radi se o ozbiljnijem stanju, kao što je formacija ili tumor u nosu.
Šta još pomaže kod začepljenog nosa
Pored antihistaminika (ublažavaju šmrkanje i kijanje uzrokovano alergijama) i sprejeva za nos koji smanjuju upalu, možete probati i:
- ispiranje nosa fiziološkim rastvorom,
- ovlaživač,
- adekvatna hidratacija, koja pomaže da se razblaži sluz u nosu,
- masti (sa sastojcima kao što su eukaliptus i pepermint) naneti na gornji deo grudi.
Kada treba da posetite doktora?
Problemi sa začepljenim nosom uglavnom ne traju duže od dve nedelje. Ako imate stalno začepljen nos, pametno je da posetite lekara.
Možda će lekar uzeti bris, koji će otkriti o kakvoj se infekciji radi i kakav je tretman potreban.
U nekim slučajevima, ako se radi o bakterijskoj infekciji, na primer, propisuju se antibiotici, ali u veoma teškim slučajevima lekar može uputiti i na snimanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.