Kiša i pritisakKiša i pritisak, Foto: IGOR STEVANOVIC / Sciencephoto / Profimedia

Kiša i nagla promena vremena uticala je na mnoge  hronične bolesnike.

Kiša može da utiče na pritisak. Iako je mnogima donela olakšanje, ljudi koji vode svoje bitke sa hroničnim bolestima ovo vreme ne podnose najbolje.

Kiša i pritisak

Nizak pritisak i usporen puls kod osoba koje pate od niskog pritiska, usled promene vremena može da dođe do još izraženijeg pada krvnog pritiska. Preporučuje se konzumiranje veće količine tečnosti, vode, ali ne hladne, kao i mlakih nezaslađenih čajeva i razblaženih prirodnih sokova. Ishranu bi trebalo da obogatite žitaricama i ribom, a nakon ručka savetuje se čaša crnog vina.

Povišen krvni pritisak i ubrzan puls bez obzira na to da li već postoji problem sa povišenim krvnim pritiskom ili je to samo trenutna tegoba, u slučaju promene vremena važno je da obratite pažnju na sve navike u vezi sa ishranom i fizičkom aktivnošću. Neophodno je da izbacite namirnice bogate masnoćama, izbegavate cigarete i kofein, piše Zavod za javno zdravlje Leskovac.

Visoka vlažnost

Vreme može imati ulogu u pokretanju određenih zdravstvenih problema. Visoke temperature i visoka vlažnost su dva faktora koji mogu izazvati ozbiljne posledice po zdravlje osoba sa visokim krvnim pritiskom i srčanim oboljenjima.

Tokom letnjeg vremena, krvni pritisak može biti pogođen pokušajima tela da se rashladi. Visoke temperature i visoka vlažnost mogu uzrokovati povećan protok krvi ka koži, što dovodi do bržeg rada srca i cirkulacije dvostruko više krvi u minutu nego u normalnim uslovima.

Najveći rizici nastaju kada je temperatura iznad 26 stepeni i kada je vlažnost viša od 70%. Što je vlažnost veća, to je više vlage u vazduhu. Neke osobe su pod većim rizikom od uticaja visoke vlažnosti, uključujući one starije od 50 godina, osobe sa prekomernom težinom ili sa oboljenjima srca, pluća ili bubrega, piše Mejo klinika.

Visoke temperature

Visoka temperatura i znojenje mogu smanjiti količinu tečnosti u telu, što može smanjiti krvni volumen i dovesti do dehidratacije. To može ometati sposobnost tela da se rashladi i izazvati opterećenje srca.

Kada telo izgubi više tečnosti nego što unese, može doći do nedostatka vode ili drugih tečnosti potrebnih za normalno funkcionisanje tela.
Dehidratacija može uticati na bilo koga, ali može dovesti do ozbiljnih komplikacija kod osoba koje su pod većim rizikom zbog starosti, hroničnih oboljenja ili aktivnosti na otvorenom poput rada ili vežbanja.

 

Drugi faktori rizika uključuju:

Odrasle osobe sa oboljenjima srca, pluća i bubrega
Odrasle osobe koje uzimaju diuretike, sedative ili lekove za krvni pritisak
Osobe koje se pridržavaju dijeta sa niskim sadržajem soli ili natrijuma
Osobe koje imaju oboljenja cirkulacije ili problema sa cirkulacijom

Osobe sa istorijom visokog krvnog pritiska trebalo bi da prate svoj krvni pritisak tokom talasa vrućine.
Takođe bi trebalo da piju dovoljno tečnosti da ostanu hidrirane, izbegavaju podnevnu vrućinu, jedu zdravu ishranu, koriste zaštitu od sunca ako su napolju i nose šešir. U većini slučajeva, ako niste sigurni, ostanite u hladnom okruženju unutar vašeg doma.

Upozorenje da vaše telo ne može da se nosi sa vrućinom uključuje:

Hladnu, vlažnu kožu
Konfuziju
Vrtoglavicu
Dezorijentaciju
Brz puls
Prekomerno znojenje ili nemogućnost znojenja
Umor
Glavobolju
Grčeve ili spazme mišića
Mučninu
Oticanje ruku ili nogu

Ako vi ili neko koga volite pokazujete više od jednog ili dva ovih simptoma, odmah potražite medicinsku pomoć.

Kao što treba da pronalazite načine da telo rashladite tokom visokih temperatura, takođe treba da pravilno čuvate svoje lekove kako ne bi bili izloženi ekstremnim vrućinama.
Čuvajte lekove na hladnom, suvom mestu. Ako čuvate lekove u kupatilu sa tušem, na prozoru ili u vozilu, držite ih u originalnom kontejneru kako biste sprečili prekomernu izloženost vrućini i vlazi.

Neki lekovi mogu uticati na vašu sposobnost da ostanete hidrirani i reagujete na visoke temperature, uključujući one koji se koriste za:

Lečenje visokog krvnog pritiska, uključujući beta blokatore i diuretike
Smanjenje simptoma alergija, poput antihistaminika ili dekongestiva
Smanjenje psihijatrijskih simptoma, kao što su antipsihotici

Razgovarajte sa svojim lekarima ako imate dileme u vezi sa tim kako vaše telo reaguje na određene lekove tokom visokih temperatura.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari