Kiša meteora Geminidi — koju NASA naziva jednom od „najboljih i najpouzdanijih“ godišnjih meteorskih kiša — vratila se u nedelju i trebalo bi da traje do 24. decembra, sa vrhuncem za tri nedelje, i za posmatranje nije potrebna nikakva oprema.
Pljusak dostiže vrhunac između 13. i 14. decembra, ali može biti vidljiv i ranije uz odgovarajuće uslove posmatranja, prenosi NASA.
Kada je najvidljivija kiša meteora Geminidi?
Pljusak se najbolje vidi u toku noći pred zoru, i zato što obično počinje ranije od ostalih pljuskova, između 21:00 i 22:00, smatra se jednim od najboljih za mlade posmatrače, navode u NASA, prenosi Forbes Srbija.
Tamno, otvoreno nebo daleko od gradske ili ulične rasvete je idealno, a najbolja pozicija za gledanje je ležanje na leđima sa stopalima okrenutim ka jugu – dvogled i teleskopi obično nisu potrebni.
Iako će biti vidljiv na noćnom nebu sa svih pozicija, iz Zemljine perspektive izgleda da kiša meteora Geminidi dolazi iz pravca sazvežđa Blizanci, koje je severoistočno od sazvežđa Orion.
Kiša meteora Geminidi je brza, veoma svetla i uglavnom se sastoji od belih meteora, mada ima i žutih, zelenih, plavih i crvenih, navode u Kraljevskom muzeju Grinič.
Može se videti 120 meteora na sat tokom vrhunca sezone. To čini Geminide jednim od „najjačih“ godišnjih „pljuskova“. Poređenja radi, kiša Leonida — koja je dostigla vrhunac prošlog vikenda — ima oko 15 meteora na sat, kiša Orionida ima 23, a kiša Perseida dostiže vrhunac od oko 100 meteora na sat.
Kada je otkrivena kiša meteora Geminidi?
Kiša meteora Geminidi je prvi put otkrivena 1800-ih, a prve kiše su pokazivale samo 10 do 20 meteora na sat. Geminidi su od tada prerasli u jednu od „najintenzivnijih“ meteorskih kiša i jedinstveni su po tome što su jedna od retkih kiša koje potiču od asteroida, navodi se u junskom radu objavljenom u Planetari sajens žurnalu (Planetary Science Journal).
Većina meteorskih kiša je napravljena od otpadaka kometa, ali Geminidi potiču od asteroida 3200 Phaethon. Pošto su komete napravljene od leda, kada putuju blizu Sunca, one se tope i oslobađaju trag leda i prašine koji se na kraju pretvara u kišu meteora.
Međutim, pošto su asteroidi napravljeni od metala i stena i na njih ne utiče sunčeva toplota, mnogi naučnici su zbunjeni kako je 3200 Phaethon formirao kišu meteora. Najverovatniji odgovor je da se asteroid nasilno sudario sa drugim objektom, uzrokujući trag krhotina koji stvara Geminide, navodi se u studili Planetari sajens žurnala.
Ove godine, vrhunac Geminida poklapa se sa mladim mesecom, koji pada 12. decembra, prema Američkom meteorskom društvu. Mesec će u ovo vreme biti pun 1%, čineći noćno nebo tamnim i stvarajući idealno okruženje za gledanje kiše meteora.
Autorka teksta: Arijana Džonson, novinarka Forbes
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.