Mobilni telefoni su danas nešto za šta se na dnevnom nivou uhvatimo hiljadu puta, ali u vreme kada nisu postojali, upornost i tvrdoglavost Martina Kupera bili su ono što je zaslužno za ovaj izum.
Martin Kuper, 94-godišnji izumitelj mobilnog telefona, dobio je nagradu za životno delo na Svetskom kongresu mobilnih komunikacija u Barseloni, ali ova priča ide dosta unazad.
Kuper je rođen u Sjedinjenim Američkim Državama kao dete ukrajinskih imigranata i odrastao je u porodici u kojoj su mnogi postali preduzetnici, a svi su i te kako bili motivisani da rade i zarađuju.
Odmalena je voleo da rastavlja i ponovo sastavlja stvari, što je i uticalo na to da postane inženjer i kasnije se zaposli u Motoroli, što će mu omogućiti resurse neophodne za revolucionarno otkriće.
On je sa svojim timom 1962. godine započeo projekat dizajniranja mobilnog telefona i takmičio se sa konkurentima iz kompanije Bell Labs, što je umnogome podsećalo na svemirsku trku SAD i Rusije.
Kuper i njegov tim ipak su bili uspešniji i 3. aprila 1973. godine on je obavio prvi poziv sa mobilnog telefona na njujorškim ulicama, a pozvao je svoje konkurente.
Taj telefon, Dyna-TAC prototip, bio je malo teži od jednog kilograma i dugačak 28 centimetara, a Kuper se samo pitao da li će uopšte uspeti da obavi poziv.
U svetu je dugo vladala zabluda da je bio inspirisan komunikatorima iz serije Zvezdane staze, a sam Kuper je to potvrdio 2005. godine, iako to nije bila istina.
Uradio je to slučajno, ne misleći na posledice i od tada niko ne veruje da to nije tačno. A zapravo je bio inspirisan ručnim satom koji igra ulogu radija, a koji je nosio strip junak Dik Trejsi još 1930-ih godina.
Pored toga, sama tehnologija mobilnih telefona razvijala se još od 1950-ih, dok su Zvezdane staze debitovale na televiziji 1966. godine.
Kuper nije znao da je započeo revoluciju, ali veruje da se ona i danas može nastaviti i da mobilni telefoni mogu da napreduju tako da ljudima nastave da olakšavaju živote, pa čak i da izleče bolesti.
Nije baš zadovoljan njihovim današnjim izgledom, jer su mu čudni i nezgrapni, a svoj prototip zamislio je tako da bude dovoljno mali da bude prenosiv, a dovoljno veliki da ide od uha do usta.
Glavna briga danas mu je privatnost korisnika i beleženje podataka o njihovim navikama. Kaže da mobilni telefon koristi manje od 5% svog vremena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.