Ko su fleksitarijanci i da li je njihov način ishrane održiv? 1Foto: Pixabay/RitaE

Više ne morate da se odričete mesa zbog prava životinja ili zdravstvenih razloga. Novi način ishrane nudi meso biljnog porekla

Meso nam je potrebno kao hrana zbog proteina, a spada u piramidu zdrave ishrane. Odustajanje od bilo koje hrane nije neophodno. Neophodni su održivi način ishrane i usvajanje zdravih i održivih navika u ishrani.

Naime, popularne su razne dijete i programi koji zaista mogu postići rezultate i smanjiti višak telesne težine.

Međutim, dijete i takvi programi koji uključuju odricanje često imaju poznati jo-jo efekat. Ono što se brzo skine, brzo se vrati, jer čoveku nedostaje ono čega se odrekao. Dakle, ključ je održiva ishrana.

– Održive navike u ishrani znače da moramo da izađemo iz sopstvene zone komfora. Isto tako, održiva ishrana nije ista za sve. Važno je da li ste sportista, da li sedite osam sati u kancelariji, da li imate noćne smene… Brojni su parametri i svako treba da ima svoj, personalizovan način održivih navika u ishrani – objašnjava nutricionista Ivana Barišić.

Kaže da zdrava ishrana nije naučni termin i od njega često odustajemo zbog izgovora.

– Nikada ne učim svoje klijente da budu majstori u kuhinji. Zdrava ishrana može biti veoma laka i samo se treba naviknuti na to. Ne treba se oslanjati na Gugl i društvene mreže. Volim da kažem da je internet samo informativni centar, ali ne i rešenje – zaključuje Barišić

Zašto odustati od mesa ili ne, večna je internet i društvena borba kada je zdrava ishrana u pitanju. Nutricionista Ivana Barišić smatra da uopšte nije ključna količina mesa, već način na koji se priprema.

– Naši preci su jeli dosta mesa, ali kuvano. Danas se sve radi brzo. Ima dostave, pekare, dosta pečenog mesa i brze hrane. Rekao bih da je ključno da se razlikuje kako se meso priprema, i da li se od toga treba odreći ili ne – tvrdi Barišić.

U stvari, kaže da nikada ne savetuje svojim klijentima da odustanu.

Pogrešno je misliti da ćemo vas mi nutricionisti stavljati na neke salate i na nešto što vam je neodrživo. Učim svoje klijente kako da jedu bez odustajanja od onoga što vole. Uz to, učim ih kako da se ponašaju u izuzetnim situacijama kao što su festivali, proslave, situacije u kojima odricanje nije na prvom mestu – kaže Barišić.

Svoje klijente uči novim navikama u ishrani koje će im postati život i time olakšati svakodnevicu.

– Ono što jedemo je zaista važno, jer utiče na to kako se osećamo. Kao što biste svoj automobil odvezli na redovan servis kod najboljeg mehaničara, tako i vi morate da vodite računa o svom telu. To je vaš hram i nije važno šta ćete u njega staviti. Na kraju krajeva, to je samo pokazatelj koliko volite sebe. Estetika i okruženje nisu bitni. Važno je kako se odnosite prema svom životu – objašnjava Barišić.

Bez preskakanja obroka poučeni rečima nutricioniste Ivane Barišić, mesa više ne morate da se odričete ni pod kojim uslovima.

Naime, pojavio se novi pokret koji je kombinacija vegetarijanaca, ali i fleksibilnog oblika ishrane – fleksitarijanci.

To su ljudi koji svoju ishranu zasnivaju na biljkama i povrću, ali jedu meso bar jednom nedeljno.

Ključ fleksitarizma nije potpuno odricanje od mesa i mesnih prerađevina, već smanjenje njegovog unosa na minimum, koliko je to neophodno.

Takav oblik omogućava izbalansiranu ishranu i unos svih potrebnih namirnica i hranljivih materija, ali je ključno ne preskakati obroke.

– Mi rvači volimo da preskačemo obroke. Za nas je prvi obrok često oko ručka, a u stvari, od detinjstva su nas učili da imamo pet obroka. Brz način života nas je navikao da jedemo što je pre moguće, što nije dobro. Važno je imati doručak, ručak, užinu i večeru. Nije problem ako ste doručkovali, na primer, sendvič, ali neka taj sendvič bude od odabranih namirnica: zdravog hleba, birane salame i namirnica. Posvetite se svojoj ishrani, jer to znači da ste posvećeni sebi – kaže Barišić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari