Od početka rata u Ukrajini prošlo je punih 10 meseci, a ukrajinski vernici koji su do sada uvek Božić proslavljali 7. januara mogu da ga slave danas, jer je Pravoslavna crkva Ukrajine prvi put dozvolila svojim kongregacijama da ga slave 25. decembra.
“Ovaj potez stvara liniju podele sa Rusijom, koja Božić slavi 7. januara, i verovatno će proširiti jaz između dve zavađene ukrajinske crkve”, piše Politiko.
Ovaj list podseća da se Pravoslavna crkva Ukrajine odvojila od Ukrajinske pravoslavne crkve, koja se smatra politički povezanom sa Moskvom i suočava se sa javnim zahtevima za njeno zatvaranje usred optužbi da je „leglo petokolumnista – odnosno ljudi koji podržavaju i tajno pomažu neprijateljima zemlje u kojoj žive“.
Do velikih promena u Ukrajini je, podseća Politiko, došlo 2017. kada je 25. decembar postao državni praznik u Ukrajini, a mnoge pristalice crkve lobirale su za udaljavanje od julijanskog kalendara, koji poštuje Ruska pravoslavna crkva.
Utvrdivši 25. decembar kao dodatni zvanični božićni praznik 2017. godine, Ukrajina se tako pridružila se Belorusiji, Eritreji, Libanu i Moldaviji kao nacijama koje zvanično slave Hristovo rođenje dva puta.
Ukrajinci ne bi bili jedini pravoslavci koji Božić proslavljaju 25. decembra.
Naime, na Svepravoslavnom kongresu 30. maja 1923. u Carigradu, srpski naučnik Milutin Milanković predložio je rešenje – novu verziju julijanskog kalendara, prema kom bi svi pravoslavni hrišćani slavili Božić 25. decembra.
Smatra se da je Milankovićev kalendar najsavršeniji proračun ikada napravljen, ali u Srbiji u praksi nikada nije zaživeo. I Rusija i Egipat su odbile taj predlog.
@danas.rs Znate li zbog čega Grci, Bugari i Rumuni ne slave Božić kad i Srbi? 🤔 Ogledajte video do kraja i označite u komentarima nekoga ko nije znao ovu priču! ✅ #foryoupage #srbija #fyp #danas #religija #pravoslavlje #milutinmilankovic #nauka ♬ Aesthetic – Tollan Kim
Revidirani julijanski kalendar tako je usvojilo nekoliko pravoslavnih crkava, Grčka, Kipar, Bugarska i Rumunija.
Božić u celom hrišćanskom svetu “pada” na isti datum – 25. decembar, ali se ne slavi istog dana. Problem je nastao zbog korišćenja različitih kalendara, piše Istorijski zabavnik.
Srpska pravoslavna crkva, zajedno sa još nekim hrišćanskim zajednicama, još uvek koristi julijanski “stari” kalendar, a po njemu je 25. decembar zapravo 7. januar.
Ova razlika je nastala 1.582. godine kada je, u vreme pape Grgura XIII izvršena kalendarska reforma.
Većina praznika koje obeležavaju obe crkve danas se zbog toga praznuju u razmaku od 13 dana jedan od drugog.
Gregorijanski “novi” kalendar odmah su prihvatile Italija, Poljska, Portugal i Španija, a ubrzo i ostale katoličke zemlje. Protestantske zemlje prešle su na gregorijanski kalendar mnogo kasnije, a neke pravoslavne zajednice su to učinile tek u 20. veku.
Julijanski kalendar mnogo je stariji i uveo ga je Julije Cezar 46. godine pre nove ere.
Iako se danas smatra nepreciznim, njega i dalje koriste nacionalne pravoslavne crkve u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, Rusiji, Gruziji, a Božić se slavi 7. januara i prema učenjima Jerusalimske patrijaršije, Kopta i nekih manastira na Svetoj gori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.